Naga MarketsWedług najnowszej analizy agencji Moody’s amerykańska gospodarka może pogrążyć się w kolejnej recesji jeszcze tej jesieni, jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia i naród nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań. Niewypłacalność Stanów Zjednoczonych może zlikwidować 6 milionów miejsc pracy i 15 bilionów dolarów narodowego bogactwa.

  • Agencja Moody’s wydała raport, który dotyczy gospodarki USA
  • Analitycy wskazują w nim, że Kongres musi zareagować, aby uniknąć potknięcia w odbudowie gospodarczej
  • W przeciwnym razie gospodarka USA może wpaść w recesję, a Wall Street zanotować mocniejszą korektę
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Prezydent Biden musi podpisać porozumienie w sprawie limitu zadłużenia?

W środę agencja Moody’s wydała raport, w którym wskazuje, że amerykańska gospodarka może pogrążyć się w kolejnej recesji w ciągu kolejnych kilku tygodni, jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia i naród nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań. Główny ekonomista agencji, Mark Zandi pisze w analizie, że skutki kryzysu zlikwidowałyby aż 6 milionów miejsc pracy i zniszczyłyby 15 bilionów dolarów w bogactwie gospodarstw domowych.Dla wyjaśnienia warto dodać, że limit zadłużenia to maksymalna kwota, jaką Stany Zjednoczone mogą pożyczyć na spłatę swoich długów. Jeśli kwota długu publicznego osiągnie ten próg bez podniesienia pułapu do połowy października, Stany Zjednoczone nie będą w stanie spłacić odsetek od bilionów, które już są winne i mogą nie spłacić długu – co dotychczas jeszcze nigdy nie zdarzyło się w historii kraju.

Jak prognozuje Moody’s, S&P 500 i całe Wall Street mogłoby wtedy osunąć się o ponad 30:

wykres Kurs S&P500 H4 23.09.2021
Kurs S&P500 H4 23.09.2021

Według Zandiego, cios związany z niespłaceniem naszego długu z powodu nieprzedłużenia przez ustawodawców limitu zadłużenia byłby szczególnie dotkliwy dla inwestorów na rynku akcji. Realnie rzecz biorąc, naród wkrótce powróciłby do wysokich stóp bezrobocia, zbliżających się do 9% w porównaniu z obecną stopą 5,2%.

Ekonomista w raporcie zauważył również, że 1 listopada czeki dla milionów odbiorców Social Security zostałyby opóźnione. Ceny akcji spadłyby o jedną trzecią, powodując utratę 15 bilionów dolarów w majątku gospodarstw domowych. Szacując dalej skutki braku reakcji kongresu pisze, że w międzyczasie wzrosłyby stopy procentowe kredytów hipotecznych i inne stopy procentowe dla takich rzeczy jak karty kredytowe i kredyty samochodowe.

W ubiegły wtorek Izba pod przewodnictwem Demokratów uchwaliła krótkoterminową ustawę o finansowaniu rządu, która utrzymuje finansowanie do 3 grudnia. Zawiera ona również zapis o zawieszeniu limitu zadłużenia do 16 grudnia 2022 roku. Według analityka jednak ustawa ta prawdopodobnie przepadnie w Senacie pod kontrolą Republikanów.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here