Naga MarketsNegatywne nastawienie do świata kryptowalut przez elitę Wall Street to żadna nowość. Nie ulega wątpliwości jednak, że największe banki widzą w nich spory potencjał i gdy tylko nastawienie inwestorów instytucjonalnych się zmieni – ci będą już gotowi. 


Prawdopodobnie jedną z najbardziej pamiętnych wypowiedzi Jamie’go Dimon’a – CEO JPMorgan – z zeszłego roku jest ta o bańce spekulacyjnej na rynku bitcoina. Szef największego banku w Ameryce podczas konferencji we wrześniu ubiegłego roku, skrytykował najbardziej popularną kryptowalutę nazywając ją “oszustwem, które w końcu wyjdzie na jaw”. Nie tylko JPMorgan wyraża się krytycznie o świecie kryptowalut, do sceptyków można również zaliczyć bank Goldman Sachs, który kilka miesięcy temu wydał informację ostrzegającą przed największymi zagrożeniami dla rynku – wspominając o  “kryptowalutowej manii”.

Nie przeszkadza to jednak instytucjom finansowym na wdrażanie infrastruktury pozwalającej dostosować się do otoczenia i ewoluować swoją działalność w celu ułatwienia obrotu instrumentami pochodnymi opartymi o bitcoina.

Banki dostrzegają potencjał kryptowalut

Największe banki inwestycyjne od pewnego czasu coraz mocniej badają rynek kryptowalut oraz możliwości z nim związane. A możliwości są i to w dodatku wielomilionowe – jak wynika z badań firm tworzących projekty produktów i usług związanych z kryptowalutami. W prawdzie największe banki – Jak wymieniony już Goldman Sachs czy JPMorgan – prowadzą już systemy ułatwiające transakcje derywatów opartych na bitcoinie oraz pracują nad systemem rozliczeń własnych, jednak prawdziwe wyzwania stoją dopiero przed nimi. Banki muszą się zmierzyć z zadaniem polegającym na zapewnieniu bezpieczeństwa rozliczeń aktywów finansowych. Jest to kluczowa kwestia mająca wpływ na to, czy otrzymają możliwość inwestycji w krypto z funduszy regulowanych.

W poszukiwaniu rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych przeszkód dla banków na chwilę obecną stanowią zabezpieczenia. Jak wiadomo, kryptowaluty to unikalny kawałek własności cyfrowej chronione ciągiem znanym jako klucz prywatny. Jeśli klucz zostanie zgubiony lub skradziony przez hakerów, monety są prawie niemożliwe do odtworzenia. Do kradzieży portfeli bezpośrednio połączonych siecią, na których przechowywane są kryptowaluty niestety dochodzi stosunkowo często. Inaczej ma się kwestia do zabezpieczeń zewnętrznych – przechowywania portfeli poza internetem czyli tak zwany portfel sprzętowy (np. trezor lub ledgerx). Jeżeli chodzi zabezpieczenia dla banków – w tym wypadku spieszą na ratunek specjalistyczne firmy zajmujące się badaniem i eksperymentowaniem z zabezpieczeniami na różnym poziomie – począwszy od losowego generowania kluczy zapasowych skończywszy na przechowywaniu danych w odległych bunkrach odpornych nawet na impulsy elektromagnetyczne.

JPMorgan oraz Goldman Sachs stoją zatem przed poważną kwestią, podczas gdy stawką jest wejście na nowy poziom konkurencyjności a tym samym – pozyskiwaniem potężnych źródeł dodatkowych inwestycji. Z badań zapotrzebowania na usługi związane z kryptowalutami jasno wynika, że coraz większa grupa inwestorów jest nimi zainteresowana. Jest to widoczne również w trendzie powstawania platform do zarządzania wirtualną walutą.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Co dalej?

Wśród największych instytucji finansowych często widać niechętny stosunek do kryptowalut. Widząc jednak ogromny potencjał “wschodzącego rynku” oraz powolnej zmiany nastawienia dużej liczby inwestorów – instytucje pomału przygotowują się pod wprowadzanie pełnej infrastruktury opartej o rynek krypto. I nic w tym dziwnego – nieprzetarte szlaki pozwalają na wprowadzanie całkiem nowych rozwiązań, produktów oraz usług otwierając drogę na kolejne możliwości inwestycyjne. Na przeszkodzie stoją jednak jeszcze kwestie, z którymi instytucje muszą się zmierzyć, aby w pełni dostosować się do nowych rynków. Widać jednak, że od ostatniego roku banki mocno działają w tym zakresie, ponieważ kiedy tylko sentyment inwestorów instytucjonalnych się zmieni – banki chcą być już na to gotowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here