Naga MarketsWall Street przewartościowane? S&P 500 i Nasdaq 100 pod maksimamiOdpowiedzi na pytanie o to, co dzieje się na amerykańskich giełdach szuka wielu inwestorów. Pandemia, kryzys gospodarczy, przedłużający się lockdown, a przy tym wszystkim główne indeksy giełdowe wciąż pozostają blisko rekordów wszech czasów. Czy zatem akcje obecnie są drogie? Przyjrzymy się temu przez pryzmat amerykańskich indeksów giełdowych: S&P 500 i Nasdaq 100.

Amerykańskie indeksy giełdowe: S&P 500 i Nasdaq 100

Jednak oprócz samej oceny, czy coś jest drogie, czy tanie, warto pamiętać o kontekście i otoczeniu. Butelka wody na pustyni może mieć inną cenę niż butelka wody w miejskim markecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na wskaźniki, które mają podpowiadać inwestorom to, czy akcje są drogie, przewartościowane czy też tanie i niedowartościowane, wpływa wiele czynników. Oprócz samej ich konstrukcji, jak kapitalizacja do PKB czy cena do zysku, istotne wydaje się także wspomniane otoczenie. Sama konstrukcja tych wskaźników musi też zostać zrozumiana przez inwestora. Patrząc na bieżące wskaźniki ceny do zysku, faktycznie można odnieść wrażenie, że jest drogo. P/E dla S&P 500 to 41, dla Nasdaq 100 to 40.

To faktycznie wysokie poziomy, ale trzeba pamiętać, że giełda dyskontuje przyszłość. Zatem bardziej trafnym spojrzeniem byłoby obliczenie bieżącej ceny do prognoz zysków, czyli forward P/E. Dla przykładu P/E dla S&P 500 rok temu był na poziomie 25. Forward wskazuje na poziom 26. Oznacza to, że rynek oczekuje szybszego wzrostu zysków spółek w przyszłości niż cena akcji, która już urosła pod ten oczekiwany większy zysk.

Niemniej jednak można odnieść wrażenie, że i tak wskaźnik na poziomie 25 razy zysk to dość dużo, ponieważ średnia na przestrzeni dekad to ok. 15. I tutaj kluczowe może być wspomniane otoczenie rynkowe. Nim banki centralne zaczęły eksperymentować z niestandardowymi narzędziami polityki pieniężnej, kapitał mógł przepływać między akcjami i obligacjami w zależności od ich oprocentowania, czyli w zależności od polityki monetarnej i wysokości stóp procentowych.

Aktualnie polityka zerowych stóp procentowych na całym świecie powoduje, że kapitał, którego jest coraz więcej, ma mało alternatyw i może stale płynąć na rynek akcji. W ten sposób podnoszone są średnie wyceny na wyższe poziomy i wydaje się, że może to być stały trend w najbliższych kilku latach. Zatem wyższe wyceny wskaźnikowe mogą być bardzo prawdopodobne.

Tym samym ceny mogą nadal piąć się w górę do momentu, gdy realne staną się podwyżki stóp procentowych, które mogłyby zrównoważyć rynek akcji – obligacji. Jednak to może dopiero wydarzyć się bliżej 2023 r.

Zatem próbując odpowiedzieć na pytanie, czy akcje w USA są drogie – tak, według aktualnych wskaźników mogą być. Według wskaźników forward są wycenione powyżej średniej, ale przez otoczenie rynkowe zdają się nie wyglądać na bardzo drogie, tylko są na poziomie podwyższonej przez zerowe stopy procentowe średniej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here