Naga Markets

Wall Street potrzebuje recesji do dalszych wzrostów? W przeciwnym razie Fed może nie obniżyć stóp procentowych, wskazuje YoshikamiZdaniem Michaela Yoshikamiego, założyciela i CEO Destination Wealth Management, ewentualna recesja w USA może uchronić rynek przed drastycznym spadkiem w drugiej połowie 2023 roku.

  • Jeżeli nie będzie nawet płytkiej recesji, to może to być właściwie postrzegane jako negatywne, ponieważ stopy procentowe mogą nie zostać obniżone, a nawet mogą nadal rosnąć
  • Jerome Powell zasugerował, że na czerwcowym posiedzeniu FOMC prawdopodobne jest zawieszenie cyklu podwyżek, ale niektórzy członkowie nadal widzą potrzebę dodatkowych podwyżek
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Wall Street musi czekać na obniżki stóp procentowych 

Inflacja cen konsumpcyjnych w USA spadła do 4,9% rok do roku w kwietniu, co jest najniższym odczytem od kwietnia 2021 roku. Rynki przyjęły nowe dane Departamentu Pracy jako sygnał, że działania Rezerwy Federalnej mające na celu ograniczenie inflacji zaczynają przynosić efekty. Wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł znacząco od swojego szczytu powyżej 9% w czerwcu 2022 roku, ale nadal jest znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2%.Właśnie dlatego Fed konsekwentnie podkreśla swoje zobowiązanie do walki z inflacją, ale protokół z ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, że urzędnicy są podzieleni, co do dalszego kierunku polityki monetarnej. W maju zdecydowali się na kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych, co doprowadziło do wzrostu stopy procentowej w USA do poziomu między 5% a 5,25%.


AVA TradePartnerem portalu Comparic.pl jest AVA Trade  broker oferujący handel CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy i opcje. AvaTrade dostarcza szeroką gamę platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania.

Poznaj możliwości oferowane przez AvaTrade

Przewodniczący Jerome Powell zasugerował, że na czerwcowym posiedzeniu FOMC prawdopodobne jest zawieszenie cyklu podwyżek, ale niektórzy członkowie nadal widzą potrzebę dodatkowych podwyżek, podczas gdy inni przewidują, że spowolnienie wzrostu wyeliminuje potrzebę dalszego zaostrzania. Łącznie bank centralny podniósł stopy procentowe dziesięć razy o łącznie 500 punktów bazowych od marca 2022 roku. Mimo to rynek zakłada obniżki do końca roku, z prawdopodobieństwem wynoszącym prawie 35%, że stopy procentowe zakończą rok w przedziale 4,75-5%, wynika z danych narzędzia FedWatch grupy CME.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

W dłuższym okresie (do listopada 2024 roku) rynek przewiduje 27,2% szans, że stopy procentowe zostaną obniżone do przedziału 3,75-4%. Podczas piątkowej rozmowy z CNBC “Squawk Box Europe”, Yoshikami stwierdził, że jedynym sposobem, by to nastąpiło, jest długotrwała recesja, co jego zdaniem jest mało prawdopodobne bez dalszego zaostrzenia polityki, ponieważ spadek cen ropy dodatkowo stymuluje działalność gospodarczą.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

To może zabrzmieć szaleńczo, ale jeśli nie wejdziemy w okres wolniejszego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, a może nawet płytkiej recesji, to może to być właściwie postrzegane jako negatywne, ponieważ stopy procentowe mogą nie zostać obniżone, a nawet mogą nadal rosnąć, jeśli tak będzie. To jest ryzyko dla rynku – powiedział.

Notowania S&P 500
Notowania S&P 500

Yoshikami uważa, że w taki wypadku więcej firm zacznie prowadzić swoją działalność bardziej konserwatywnie, przewidując, że koszty pożyczek będą dłużej utrzymywać się na wyższym poziomie, co będzie skutkować zmniejszeniem marż.

Polecamy również: Fed doprowadzi do kryzysu i załamania na Wall Street? “Nadciągają poważne siły deflacyjne”, wskazuje Mike McGlone

W moim odczuciu wszystko sprowadza się do pytania, czy gospodarka zbliży się do recesji?’ Wierzcie lub nie, jeśli to nastąpi, myślę, że to będą dobre wiadomości. Jeśli gospodarka uniknie tego i będzie kontynuować swoją gwałtowną ścieżkę, to sądzę, że w drugiej połowie roku napotkamy na pewne problemy na rynku – dodał.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej, w tym prezes Fed w St. Louis, James Bullard, oraz prezes Fed w Minneapolis, Neel Kashkari, wskazywali w ostatnich tygodniach, że trwała inflacja bazowa może utrzymywać politykę monetarną na dłużej na wyższym poziomie i wymagać większej liczby podwyżek w tym roku.

Yoshikami stwierdził, że rzeczywiste obniżanie stóp procentowych byłoby “drastycznym krokiem” pomimo oczekiwań rynku i sugerował, że decydenci mogą próbować “ustawić” oczekiwania rynku w określonym kierunku poprzez wystąpienia i publiczne deklaracje, a nie przez zdecydowane działania polityczne w najbliższym czasie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrognoza przychodów Nvidii potwierdza szanse związane z AI
Następny artykułAkcje Bogdanki mocno w górę po zarekomendowaniu najwyższej dywidendy od 8 lat
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem