Naga MarketsWall Street odrabia straty, pozytywne otwarcie w Europie - komentarz CMC MarketsPo dwóch dniach spadków rynki amerykańskie odwróciły się wczoraj, odrabiając większość swoich wtorkowych strat, z indeksami Russell 2000 i Nasdaq na czele. Chociaż odreagowanie jest mile widzianym wytchnieniem od początku tygodnia, wciąż widać rozbieżności w sytuacji różnych krajów, jeśli chodzi o poziom szczepień i wskaźniki zakażeń.

Wall Street powraca do wzrostów, stabilna sytuacja w Europie przed EBC

Pomimo obaw z tym związanych, akcje spółek powiązanych z turystyką cieszyły się przyzwoitymi wzrostami, z liniami lotniczymi na czele. Chociaż na razie wydaje się, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przodują w walce z wirusem, w Azji nadal sytuacja jest trudna, cierpią również Indie i Japonia. Sytuacja w Europie wydaje się na razie stabilizować. Ten zwrot sytuacji może spowodować, że rynki w Europie otworzą się na plusie przed dzisiejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Nie spodziewamy się niespodzianek na dzisiejszym spotkaniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy niemiecki Trybunał Konstytucyjny w końcu orzekł w sprawie legalności Europejskiego Funduszu Odbudowy w wysokości 750 miliardów euro, pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone i mimo, że Mario Draghi przedstawił swoje plany naprawy włoskiej gospodarki o wartości 220 miliardów euro, która ma być finansowana z tego funduszu, nadal pozostaje on daleki od możliwości wypłaty środków. Ciągłe opóźnienia we wdrażaniu tych pieniędzy, nadal są kością niezgody dla wielu członków UE, co jest szczególnie uciążliwe dla Włoch, Hiszpanii i Grecji, którym grozi załamanie w kolejnym letnim sezonie turystycznym. W ostatnich tygodniach spadek wartości euro dał EBC chwilę wytchnienia po tym, jak wspólna waluta osiągnęła przez krótki czas poziom 1,2300 w pierwszej połowie tego roku.

Istnieją obecnie oznaki, że kraje UE zaczynają prześcigać się w swoich własnych programach szczepień, jednak nadal pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią pod względem poziomu zaszczepiania swoich populacji, a wskaźniki zakażeń nadal pozostają wysokie. Jednym z pozytywów jest wydajność sektora produkcyjnego, który wydaje się osiągać dobre wyniki, chociaż ostatnie dane dotyczące produkcji we Francji sugerują, że wszystko może nie wyglądać tak dobrze, jak początkowo sądzono.

Aby zrównoważyć słabość sektora usług, który nadal boryka się z różnymi ograniczeniami, bank centralny rozszerzył w grudniu pandemiczny program zakupu aktywów po raz drugi w 2020 r. z 1,35 do 1,85 bln euro, a także przedłużył go o kolejne 9 miesięcy, do marca 2022 roku. Chociaż pomaga to zyskać na czasie, wraz z nowymi programami pożyczkowymi w formie TLTRO, konsensus EBC już zaczyna upadać, a niektórzy członkowie Rady Prezesów stają się niespokojni, jeśli chodzi o czas, zakres i czas trwania programu PEPP.

Na ostatnim posiedzeniu prezes EBC – Lagarde – powiedziała, że bank przyspieszy program zakupów, próbując utrzymać kontrolę nad dochodami, jednak niektórzy członkowie już teraz wzywają do zakończenia programu do marca 2022 r., a inwestorzy będą z uwagą obserwować, w jaki sposób prezes odpowie na pytania dotyczące różnych rozbieżnych poglądów dotyczących sytuacji, gdy program dobiegnie końca. Cieszy fakt, że pieniądze z funduszu naprawczego wydają się być coraz bliżej wypłaty, jednak w rzeczywistości przed nami jeszcze kilka miesięcy.

Ponadto tylko 390 mld euro z 750 mld euro funduszu jest dostępne w formie dotacji, co może się okazać kwotą zbyt niską, aby spowodować znaczącą różnicę, przy czym Europa z większym prawdopodobieństwem odniesie korzyści z efektów ubocznych niedawno wprowadzonego programu stymulacyjnego Stanów Zjednoczonych. Z pewnością będzie to pomocne, jednak niesie ze sobą również ryzyko, zwłaszcza jeśli dość luźne podejście Rezerwy Federalnej spowoduje dalszy wzrost rentowności. Ponieważ szkody spowodowane pandemią prawdopodobnie rozciągną się na 2021 i prawdopodobnie 2022 r., Europa dopiero teraz wykazuje oznaki, że chce działać razem, co oznacza, że w nadchodzących miesiącach nadal będzie potrzebna dalsza elastyczność ze strony EBC.

Na ostatnim posiedzeniu EBC podwyższył prognozy inflacji, jednak niedawny skok CPI, zwłaszcza w Niemczech, może zwiększyć napięcia wśród niektórych bardziej jastrzębich członków Rady Prezesów. Nie powinno to obecnie komplikować polityki, ale mogłoby to nastąpić w nadchodzących miesiącach, jeśli inflacja utrzyma się na obecnym poziomie 2%.

Wydaje się, że obawy o inflację w USA osłabiły się w tym tygodniu, a 10-letnie rentowności w Stanach Zjednoczonych spadły. W zeszłym tygodniu liczba bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od początku pandemii, wynoszącego 576 tys., przy prognozach powyżej 700 tys., co powinno spowodować wzrost rentowności. Tak się nie stało. Oczekuje się, że dzisiejsze dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosną nieznacznie, do 610 tys., a uwaga zacznie kierować się w stronę kolejnego raportu płacowego, który ma się ukazać za nieco ponad dwa tygodnie.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany30 – wydaje się, że zapoczątkowana po osiągnięciu nowych szczytów na początku korekta tygodnia zdaje się wyhamowywać, jednak w opinii większości klientów CMC Markets, indeks DAX czekają dalsze spadki.  Pozycje krótkie na kontraktach CFD na ten indeks stanowią 61% wartości i posiada je 60% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Złoto – kwietniowy wzrost na złocie w opinii większości klientów CMC Markets ma potencjał do kontynuacji. Pozycje długie posiada 78% z nich i stanowią one 51% wartości wszystkich pozycji na kontraktach CFD na ten kruszec. Stan taki utrzymuje się od wczoraj.

EUR/USD – w dniu posiedzenie EBC na głównej parze pojawiają się spore zawirowania w sentymencie, a klienci CMC Markets  zwracają się powoli w stronę euro, choć w dalszym ciągu przeważają pozycje prodolarowe. Wartość pozycji krótkich na EUR/USD spadła od wczoraj o 6 punktów procentowych i stanowi obecnie 65% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. Ilość pozycji spadkowych zmniejszyła się natomiast o 2 punkty procentowe i stanowi obecnie 58%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie dax | kurs złotego wykres | wti kurs | usdpln | pkn orlen kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here