Naga MarketsWall Street odrabia straty po nowych zapowiedziach Donalda TrumpaAmerykański rynek pozostaje pod wpływem nowych informacji na temat pakietu fiskalnego, który ma wesprzeć niepewne ożywienie gospodarcze. W środę Donald Trump dał do zrozumienia, że jest gotowy na wprowadzenie mniejszych programów pomocowych jeszcze przed wyborami, co spowodowało optymizm na giełdach.

  • Prezydent USA chce wprowadzenia m.in. wsparcia dla małych przedsiębiorstw o łącznej wartości 135 mld dol.
  • Amerykańskie indeksy zareagowały wzrostami, odrabiając wtorkowe straty.
  • Według ekonomistów gospodarka Stanów Zjednoczonych potrzebuje wsparcia fiskalnego.

Trump nie chce rozmów z opozycją

Po wtorkowych stratach wielu inwestorów obawiało się słabej kondycji rynku w USA aż do końca kampanii wyborczej. Decyzja republikańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych o zerwaniu negocjacji z Demokratami zaskoczyła analityków, którzy spodziewali się przyspieszenia prac.

Zaledwie kilka dni wcześniej sam prezydent publicznie naciskał na zawarcie porozumienia, a więc jest to nagła zmiana. Można by oczekiwać, że politycy obu stron będą chcieli kontynuować negocjacje, choćby tylko po to, by utrzymać pozory postępu w miarę zbliżania się wyborów. – sądzą ekonomiści Goldman Sachs.

Zobacz również: Brexit: UK może zerwać negocjacje, funt pomimo tego rośnie

Seria tweetów Trumpa, w której sugeruje możliwość wprowadzenia części pomocy, pozwoliła amerykańskim indeksom na odrobienie strat. Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite zakończyły środową sesję rosnąc o 1,9% (odpowiednio 530,7 i 210 punktów), a S&P 500 o 1,7% (58,5 punktu).

Przed USA nadal stoją duże wyzwania

Wśród zapowiedzianych przez prezydenta USA programów znalazły się: indywidualne wsparcie o wartości 1200 dolarów, pakiet 25 miliardów dolarów zapewniający płace w sektorze lotniczym i 135 miliardów dolarów na program wspierania zatrudnienia w małych przedsiębiorstwach.

Bez szybszego wzrostu zatrudnienia – mało prawdopodobnego na tym etapie ożywienia gospodarczego – lub zwiększonej pomocy fiskalnej, gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz władze państwowe i lokalne będą coraz bardziej podatne na pogorszenie się sytuacji zdrowotnej – zauważa Gregory Daco, główny ekonomista Oxford Economics.

Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here