Naga Markets

Wall Street nieśmiało rośnie. Fed stał się zakładnikiem polityki forward guidance?Ostatnie godziny obfitowały w istotne z punktu widzenia inwestorów wydarzenia jednak uwaga inwestorów ponownie skoncentrowana jest przede wszystkim na decyzji Fed w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o 20:00 polskiego czasu. Od samej decyzji istotniejszy będzie przekaz samego szefa Rezerwy Federalnej, który na konferencji odpowie na pytania dziennikarzy i przedstawi plan dalszego cyklu polityki monetarnej w kontekście sytuacji gospodarczej w USA. Czy Fed stał się zakładnikiem polityki forward guidance?

Wall Street uważa że wszystko zostało już wycenione

Choć wycenia podwyżkę o 100 pb z jedynie kilkunasto procentowym prawdopodobieństwem jednak szanse na jej wdrożenie są prawdopodobnie niewielkie. W ostatnim artykule Wall Street Journal wskazywał prawdopodobną decyzję o 75 pb, taką podwyzkę potwierdził również konsensus analityków Bloomberga i wreszcie jeden z bardziej jastrzębich bankierów Fed, Bullard który wskazywał na 75 pb niezależnie od odczytu wrześniowych danych. Podwyżka o 100 pb mogłaby sugerować, że Fed traci kontrolę a przecież nie to chce zakomunikować Powell.Przypomnijmy – Fed zamierza wprowadzić gospodarkę USA w kontrolowane spowolnienie gospodarcze, zakończone miękkim lądowaniem i obniżeniem inflacji. To wszystko brzmi dość idyllicznie w kontekście wrześniowego odczytu danych jednak Powell nie może zmienić forsowanej przez siebie polityki z posiedzenia na posiedzenie, zatem prawdopodobnie będzie musiał choćby w łagodny sposób podążyć za narracją z bardzo jastrzębiego przemówienia w Jackson Hole. Prawdopodobnie nie warto więc spodziewać się przesadnie gołębiego zmiękczenia dotychczasowej narracji. Wydaje się jednak, że choćby niewielkie jej zmiękczenie może spowodować wzrost apetytu na ryzyko i odreagowanie na indeksach.

Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji, na ukraiński front zwerbowani zostaną rosyjscy rezerwiści posiadający doświadczenie bojowe. Szacunki mówią nawet o ok. 300 000 nowych żołnierzy. Informacje spowodowały spadek euforii spółek notowanych w segmencie WIG Ukrain. Ponad 20% stracił CoalEnergy, blisko 5% spadek zanotowały walory Agroton i Kernel. Amerykańscy analitycy wciąż uważają, że mimo mobilizacji w Rosji, Ukraińcy będą w stanie wytrzymać kontrofensywę i kontynuować odzyskiwanie terytoriów. Złoty zaczął ponownie osłabiać się już gdy samozwańcze republiki w Donbasie poinformowały o organizacji referendów, które zdecydują o ich przyłączeniu do Rosji.

W relacji do dolara para walutowa ponownie znajduje się w okolicach historycznych szczytów. Polskiej walucie wyraźnie ciąży trudna sytuacja geopolityczna.Złotemu nie pomógł jej mocny odczyt danych o sprzedaży detalicznej, która wzrosła do 21,5% r/r przewyższając szacunki analityków oraz poprzedni odczyt na poziomie 18,9%. Sprzedaż realna wzrosła o 4,1% co stanowi wysoki odczyt na tle raportowanych w ciągu ostatnich 2 miesięcy odczytów w okolicach 2%. Mocne dane sprzedaży w obliczu wycofującego się powoli z cyklu podwyżek stóp RPP i rosnących cen energii mogą zwiastować ciężką do zdławienia inflację w Polsce. WIG20 wzrósł dziś o 0,8% i przebił barierę 1500 punktów. Blisko 2,5% zwyżkują walory Orlen i PGNiG.

DAX wzrósł o 0,52% i zdołał wymazać spadki z początku sesji w czym pomogło indeksowi wyższe otwarcie Wall Street. Niemiecki operator Nord Stream, Uniper stracił dziś ponad 30%. Spółce nie pomogły wielomiliardowe finansowania. Rząd Federalny podjął decyzję w sprawie nacjonalizacji przedsiębiorstwa co można odczytać jako kolejny krok Niemiec w walce z kryzysem energetycznym. Otwarcie na Wall Street przebiega dziś w lepszych nastrojach, choć byki wyraźnie boją się dokonywać zakupów przed konferencją Powella. S&P500 zyskuje 0,42%, w ślad za nim podąża Dow Jones który rośnie o 0,38%.

Nieco słabiej radzi sobie NASDAQ, gdzie po ostatnich potężnych spadkach popyt wciąż odczuwa znaczną awersję do ryzyka. Indeks zyskuje niespełna 0,3%. Nieznacznie zyskują akcje producentów półprzewodników Intel i AMD, które w ciągu ostatnich miesięcy znalazły się pod olbrzymią presją podażową. Alphabet broni się powstrzymując spadki przy 100 USD za akcję. Cofnięcie obserwujemy na walorach Tesli. Mimo odczytu wyższych zapasów ropy reakcja sektora paliwowego jest mieszana. Akcje Chevron zyskują, Occidental Petroleum oddaje zyski z otwarcia sesji kasowej.

Poprzednie decyzje Fed zwykle wywoływały krótkotrwałe euforie powodując nawet kilkuprocentowe wzrosty indeksów. Podobnie w obliczu poprzednich decyzji Fed, indeksy przez awersję do ryzyka miały tendencje do spadków przed konferencjami Powella. Poziom wyprzedania wielu walorów wskazuje na to, że tym razem możemy obserwować podobny scenariusz jednak z uwagi na olbrzymią zmienność w czasie konferencji, na ostateczną ‘interpretację’ przemówienia Powella przez Wall Street prawdopodobnie będzie trzeba poczekać do końca sesji.

XTB

Autor: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here