Naga Markets

Wall Street nie kryje zdumienia. Warren Buffet inwestuje w półprzewodniki z Taiwanu!Głównym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest branża półprzewodników, a dokładnie ich wiodący światowy producent z siedzibą na Tajwanie. Wehikuł inwestycyjny prowadzony przez Warrena Buffetta i Charliego Mungera, Berkshire Hathaway ujawnił się z pakietem 60 milionów akcji największego na świecie, tajskiego producenta półprzewodników, Taiwan Semiconductors. Wartość pakietu opiewa na blisko 4,1 mld USD.

Wall Street kontynuuje mieszaną sesję

Na fali tych informacji zyskują również walory innych producentów chipów m.in. AMD, Intel i Nvidia, które znajdowały się w tym roku pod presją. Według dokumentów z SEC, fundusz nabywał akcje w ciągu trzech miesięcy, od czerwca do września tego roku. Co ciekawe zakupy miały miejsce w atmosferze rekordowych napięć między Chinami a Tajwanem, który może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych.

Mając to na uwadze Berkshire prawdopodobnie zakłada chińską interwencję wojskową jako mniej prawdopodobną i uznał wycenę TSM za wystarczająco atrakcyjną, by zainteresować się akcjami mimo rosnącego ryzyka geopolitycznego.

Taiwan Semiconductors odpowiada za produkcję blisko 90% światowych najbardziej zaawansowanych chipów komputerowych, zaopatrując gigantów technologicznych, w tym Apple czy Qualcomm.

Ujawnienie Berkshire wśród największych akcjonariuszy największego producenta układów scalonych na świecie poprawia nieco sentyment do branży półprzewodników, która doświadczyła ostatnio licznych perturbacji  w otoczeniu amerykańskich sankcji nakładanych na Chiny będące największym światowym importerem półprzewodników, spadku popytu na urządzenia i ryzyka chińskiej interwencji na wyspie. Produkcja zaawansowanych układów półprzewodnikowych i skoncentrowany wokół niej przemysł precyzyjny oraz łańcuchy dostaw sprawiają, że rola Taiwan Semiconductors jest na rynku nowych technologii niemal niezastąpiona.

Przemysł chipów wymaga olbrzymich nakładów na rozwój, przez co produkcja skoncentrowana jest wśród zaledwie kilku dostawców. Mając to na uwadze firma zdaje się spełniać jedną z ‘kluczowych zalet biznesowych’ opisywanych przez Buffetta jako tzw. ‘szeroką fosę’, która sygnalizuje odporność na czynniki rynkowe (dominacja i brak substytutów dla produktów) oraz przewagę nad konkurencją.

Autor: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB

Redakcja poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar próbuje odrabiać straty względem euro. Rynek szuka nowego poziomu równowagi
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 15 listopada 2022 r.
Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN BiŚ, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here