Naga MarketsWall Street najbardziej opłacalną inwestycją w 2020 r., akcje rynków EM na drugim miejscuMiniony rok zadał głębokie rany światowej gospodarce, jednak główne klasy aktywów zakończyły 2020 upływający pod dyktando pandemii koronawirusa głównie na plusie. Z wyjątkiem szeroko rozumianych surowców oraz udziałów nieruchomościach, rynki światowe odnotowały w ubiegłym roku solidne zyski. Najlepiej radził sobie akcje, a szeroki indeks Russell 3000 rósł o ponad 20%.

  • Akcje amerykańskie były w czołówce w 2020 roku, a indeks Russell 3000 znalazł się na pierwszym miejscu pod względem zwrotów
  • REIT-y z kolei odnotowały najgłębsze straty wśród głównych klas aktywów w 2020 roku.
  • Opłacalne okazały się również inwestycje w akcje rynków wschodzących oraz wybrane obligacje

S&P 500 zyskiwał 18,4%, większość Wall Street pozwoliło inwestorom zarobić

Najlepszy wynik w 2020 osiągały7 niewątpliwie amerykańskie akcje. W zeszłym roku indeks Russell 3000 wzrósł o 20,9%. Bliska druga pozycja to z kolei akcje na rynkach wschodzących. Indeks rynków wschodzących MSCI dodał 18,3% wartości w ciągu 12 miesięcy do 31 grudnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najgłębsza strata w 2020 roku dla głównych klas aktywów: amerykańskie fundusze inwestycyjne na rynku nieruchomości (REIT-y). Indeks MSCI US REIT spadł w ubiegłym roku o 7,6%, nawet po uwzględnieniu relatywnie bogatej dystrybucji sektora.

W przypadku miesięcznych stóp zwrotu, grudzień był łaskawy dla wszystkich aktywów, na czele rosnącym o 7,4% rynkiem akcji EM. Dla porównania w tym samym czasie S&P 500 zyskiwał 3,8%, a złoto rosło o 6,6%.

Podsumowanie zwrotu z inwestycji w wybrane klasy aktywów. Źródło: Capital Spectator

Patrząc na ogólne zyski głównych klas aktywów na przestrzeni minionego roku, w 2020 ciężko było stracić pieniądze nawet pomimo pandemii. Miarą tendencji wzrostowej był Globalny Indeks Rynkowy (GMI), który w ubiegłym roku odnotował wysoki całkowity zwrot z inwestycji. Ten niezarządzany benchmark (prowadzony przez CapitalSpectator.com), który obejmuje wszystkie główne klasy aktywów (z wyjątkiem gotówki) w wagach wartości rynkowej, wzrósł o 14,4% w 2020 roku na zasadzie całkowitej stopy zwrotu.

Dla porównania, amerykański rynek akcji (Russell 3000 Index) wzrósł w ubiegłym roku o prawie 21% w porównaniu do 7,5% całkowitej stopy zwrotu dla amerykańskich obligacji inwestycyjnych (Bloomberg US Aggregate Bond Index).

Źródło: Capital Spectator

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here