whitebit

Środowa sesja na Wall Street przynosi wzrosty, które wzniosły indeks US500 powyżej barierę 5000 punktów, ustanawiając tym samym nowe rekordy wszech czasów. Pomimo pewnych paradoksów, takich jak jastrzębie komentarze bankierów FED co do szybkości obniżek procentowych oraz spadki w sektorze bankowym związane z ryzykiem płynnościowym w New York Community Bancorp, rynek zyskuje na fali wzrostów cen akcji Meta Platforms oraz Microsoft.

Środa na Wall Street przynosi wzrosty, spadki w Europie

Lepsze nastroje pobudzają również doniesienia o tym, że amerykańscy menedżerowie spółki Tesla zostali zobowiązani do oceny, czy rola każdego z członków ich zespołu jest wystarczająco krytyczna. Szanse na cięcia miejsc pracy, a w oczach inwestorów działanie poprawiające potencjalnie metryki efektywności i marżowości przysłaniają ponure komentarze decydentów z FED.W wywiadzie dla CNBC Neel Kashkari, prezes Rezerwy Federalnej w Minneapolis, skomentował obecne tło makroekonomiczne w USA i kwestie polityki monetarnej w sprawie stóp procentowych. Kashkari stwierdził, że obecna polityka pieniężna może nie wywoływać tak dużego nacisku na popyt, jak się może wydawać.  W kontekście danych o inflacji podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy dobrych odczytów pozwoli na pewność powrotu do poziomu 2%. Jeśli rynek pracy pozostanie silny, obniżanie stóp procentowych będzie procesem relatywnie powolnym – dodał bankier. Kashkari sugeruje, że na obecną chwilę wydaje się odpowiednie przeprowadzenie 2-3 obniżek stóp procentowych w tym roku, tymczasem rynek wciąż wycenia około 5 takich cięć.

Dzisiejsza sesja na europejskich giełdach zaznacza się umiarkowanymi spadkami. Niemiecki indeks DAX stracił 0,67%, a francuski CAC 40 odnotował spadek o 0,36%. Niezwykła wydaje się odporność polskiego indeksu WIG20, który mimo ogólnego trendu zniżkowego zanotował wzrost o 0,65%, stając się liderem wśród innych indeksów w Europie. W przeciwieństwie do europejskich rynków, amerykańskie indeksy prezentują się lepiej. NASDAQ zyskuje obecnie 0,7%, a S&P 500 notuje wzrost o ponad 0,66%.

Autor poleca również:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.