Naga MarketsWall Street z największymi stratami od października, spekulanci atakująW środę amerykański rynek akcji odnotował znaczne straty, gdy Jerome Powell (Prezes Rezerwy Federalnej) podkreślił długą drogę do ożywienia gospodarczego po pierwszym posiedzeniu banku centralnego w 2021 roku. Dramat przeceny akcji rozgrywa się zatem na nowo, a indeksy Wall Street w tym S&P 500 oraz Dow Jones osuwały się najsilniej od października

  • Główne amerykańskie indeksy z najgorszym wynikiem od 28 października 2020 roku
  • Fed zdecydował się utrzymać stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera
  • Nasilenie ataków spekulacyjnych przeciwko funduszom hedgingowym – na celowniku GameStop oraz AMC

Wall Street przeceniona pod koniec stycznia

W środę akcje gwałtownie spadały pozostawiając indeksy Dow Jones i S&P 500 daleko w tyle. Jednym z głównych wydarzeń dnia były również dantejskie sceny rozgrywające się na notowaniach spółki GameStop, zajmującej się sprzedażą gier komputerowych, która w tym miesiącu wzrosła już o ponad 1700%, wyrzucając z gry fundusze grające na jej spadek. Armia inwestorów indywidualnych za pośrednictwem forum Reddit’s wallstreetbets masowo organizuje wykupywanie akcji silnie shortowanych spółek. Ostatnio na celowniku jest AMC Entertainment Holdings Inc, która w tym tygodniu wzrosła już o ponad 300%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dow Jones spadł o 633,87 punktów, czyli 2,1%, zamykając się w środę na poziomie 30 303,17 punktów, notując tym samym najdłuższą serię strat od piątku 28 lutego 2020 roku, kiedy rynek spadał przed siedem kolejnych dni handlowych.

Indeks S&P500 stracił 98,85 punktów, czyli 2,6%, kończąc na poziomie 3 750,77 punktów.

Nasdaq spadł o 355,47 punktów, czyli 2,6%, kończąc na poziomie 13 270,60 punktów.

Zgodnie z danymi Dow Jones Market Data, środa była najgorszym dniem na wszystkich głównych amerykańskich indeksów od 28 października 2020 roku zarówno w ujęciu punktowym, jak i procentowym.

Rezerwa Federalna bez niespodzianek podczas pierwszego posiedzenia w 2021 roku

Jerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

W środę nie było niespodzianek ze strony Rezerwy Federalnej (Fed), która zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera i pozostawiła bez zmian swój ogromny program skupu obligacji. Było to pierwsze posiedzenie w bieżącym roku.

Przewodniczący Fedu Jerome Powell podkreślił, że gospodarka jest daleka od ożywienia, ale podkreślił również, że ostatnie zyski aktywów były w dużej mierze napędzane optymizmem związanym z wprowadzeniem szczepionek do walki z pandemią koronawirusa, jak również prowadzoną polityką fiskalną.

Nawet po kilkukrotnym zapytaniu podczas popołudniowej konferencji prasowej, Powell odmówił komentarza na temat spekulacji handlowych przeprowadzanych na spółce GameStock, która w środę wzrosła o 121%, mówiąc, że bank centralny obecnie musi zwracać uwagę na stabilność finansową oraz bezrobocie i inflację.

Walka spekulantów z funduszami hedgingowymi

GameStop oraz AMC są obecnie złapane w krzyżowy ogień między inwestorami indywidualnymi, a funduszami hedgingowymi, które musiały sprzedać bardziej znane nazwy, aby pokryć straty na swoich krótkich pozycjach. Prawdopodobnie niedługo można się spodziewać kolejnych spółek obranych na cel przez spekulantów, których strategia jak dotąd sprawdza się w 100 procentach.

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, kilka dużych domów maklerskich ograniczyło w środę obrót akcjami niektórych spółek, które były przedmiotem gwałtownych skoków cen i zakupów dokonywanych przez inwestorów indywidualnych.

Czytałem niektóre posty na grupach społecznościowych, inwestorzy są dobrze poinformowani. Można powiedzieć, że odrobili swoją pracę domową, a ich łączenie się w grupy przeciwko funduszom można nazwać małą „rewolucją” – powiedział Zhiwei Ren, zarządzający portfelem inwestycyjnym w Penn Mutual Asset Management.

CNBC podało, że fundusz hedgingowy Melvin Capital wycofał swoją krótką pozycję w GameStop z dużą stratą. Niektóre fundusze hedgingowe informowały również o sprzedaży innych pozycji w celu pokrycia strat na krótkich pozycjach.

Inwestorzy nadal obawiają się, że zachowania spekulacyjne mogą być sygnałem, że rynek jest przewartościowany i może nastąpić odreagowanie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wiadomości bitcoin | pgnig forum | ranking giełd kryptowalut | jsw akcje forum | biomed-lublin notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here