Naga MarketsWall Street mocniej w górę w środę, WIG20 w ślady rynków bazowychWczorajsza sesja zakończyła się solidnym wzrostem indeksów na Wall Street. W grze pozostają tematy pakietu fiskalnego w USA i negocjacje Brexitowe, które jednak idą w kierunku braku porozumienia. Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest brak umowy, a kluczowe kwestie, w których strony wciąż nie są w stanie wypracować porozumienia to rybołówstwo  oraz „równe warunki gry” – wymóg UE, aby Wielka Brytania wprowadziła unijne regulacje, również te przyszłe.

WIG20 w górę razem z indeksami na Wall Street

Z pozostałych tematów Komisja Europejska pracuje nad regulacją działalność technologicznych gigantów takich jak Facebook – nowe prawo umożliwi nałożenie grzywny w wysokości do 10% rocznego obrotu, a nawet możliwa byłaby konieczność podzielenia monopolisty nierespektującego regulacji unijnych. W temacie szczepionek na kornonawirusa już 21 grudnia Europejska Agencja Leków zamierza podjąć decyzję o dopuszczeniu szczepionki Pfizera – według wcześniejszych planów decyzja miała zapaść 29 grudnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kluczowe krajowe indeksy również odnotowały wzrosty. W indeksie blue chipów liderem wzrostów był odbijający po 2-dniowej korekcie KGHM (+4,6%), choć uwagę inwestorów wciąż przykuwały notowania CD Projektu, co potwierdza wartość obrotu sięgająca 800 mln zł. Po raz pierwszy od premiery gry „Cyberpunk 2077” notowania studia nie odnotowały spadków. Całkiem dobrą sesję odnotowało Allegro – spółka uplasowała się na II miejscu w rankingu wartości obrotu, jednak to Mercator Medical, który z wartością obrotu sięgająca podium odnotował największy wzrost (niemal 20%) na głównym rynku.

Producent rękawic wymazał cały poniedziałkowy spadek. Do wzrostów przyczyniło się ogłoszenie programu odkupu akcji własnych oraz komunikat zarządu, że spółka odnotowuje dalszy wzrost cen rękawic, bardzo wysokie marże i nie widzi oznak odwrócenia trendu. Wypowiedź zarządu przynajmniej tymczasowo uspokoiła inwestorów po raporcie J.P. Morgana, który przyczynił się do poniedziałkowej wyprzedaży walorów.

Z pozostałych tematów resort aktywów państwowych planuje przedstawienie strategii transformacji grup energetycznych w marcu przyszłego roku. Separacja aktywów węglowych to jednak „proces na lata, a nie na miesiące” – zapowiedział wiceminister aktywów Artur Soboń.

Adam DudońConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here