Naga Markets
Wall Street ma wiele twarzy, jedną z nich jest Peter Tuchman
Peter Tuchman

Jeśli Wall Street ma twarz, to bez wątpienia jest nią głowa Petera Tuchmana, który pracuje na nowojorskiej giełdzie od przeszło 38 lat. Choć z wyglądu przypomina dziwnego, nieco pobudzonego staruszka, tak w rzeczywistości jest najczęściej fotografowanym maklerem, który widział w swoim życiu już niejeden kryzys. Krach giełdowy w 1987 roku, pęknięcie bańki internetowej na początku XXI wieku, globalny kryzys finansowy w 2008 roku, gwałtowne spadki wywołane COVID-19 w 2020 roku, a nawet upadek Silicon Valley Bank, to tylko niektóre historie, które wpływają na jego bogatą osobowość.

  • Peter Tuchman to 65 letni makler, który w swoim życiu widział już prawie wszystko, co związane z amerykańską giełdą 
  • Podczas 38 lat pracy, zyskał status człowieka-legendy, który samodzielnie stanowi komentarz do bieżących wydarzeń 
  • Jaka jest historia, jednej z najpopularniejszych twarzy na NYSE?
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Wall Street ma wiele twarzy, jedną z nich jest Peter Tuchman

Jeśli giełda mogłaby mieć twarz, to wyglądałaby właśnie jak Peter Tuchman. Wesoła, przerażona, roześmiana, czy znudzona. Na czas hossy, bessy i trendu bocznego.Tuchman, który pracuje na nowojorskiej giełdzie od prawie 38 lat, jest najczęściej fotografowanym maklerem na świecie. Jego reakcje bywają często bezpośrednim komentarzem do największych ruchów na rynkach finansowych. Jest z rynkami na dobre i na złe, gdy leje się krew oraz gdy ulica kupuje wszystko, jak leci.

Przeczytaj również: Do Kwon zatrzymany w Czarnogórze. CEO Terry chce odwołać się od przedłużenia aresztu

W ciągu swojej blizko 40 letniej kariery przeżył krach giełdowy 1987 roku, pęknięcie bańki internetowej na początku XXI wieku, globalny kryzys finansowy w 2008 roku, krach COVID-19 w 2020 roku, a obecnie komentuje bieżącą sytuację w sektorze bankowym.

– Uwielbiam przychodzić do pracy. Uwielbiam ten chaos, to szaleństwo – powiedział podczas niedawno przeprowadzonego wywiadu dla Businessinsider Tuchman.

Choć Tuchman skończył już 65 lat, to energii mogą mu pozazdrościć nawet 20-latkowie. W swoich komentarzach używa nadmiernej ekspresji oraz gestykulacji, stając się obrazem giełdy.

Staruszek jest jednak kimś więcej niż tylko człowiekiem od akcji, który przekazuje informacje, w jakim kierunku poruszają się akcje. Swoje zasięgi wykorzystał do zbudowania marki osobistej, reklamując giełdy, czy inne usługi związane z finansami.

Jak wychować się na giełdzie?

Tuchman od najmłodszych lat obracał się w wysokich kręgach. Urodził i wychował się w Nowym Jorku i choć był dzieckiem imigrantów, to jego ojciec uchodził za sławnego lekarza. Po ukończeniu Riverdale Country School w latach 70. zapisał się na University of Massachusetts Amherst i studiował rolnictwo, biznes międzynarodowy oraz finanse, które nakierowały go na późniejszą karierę zawodową.

W latach 80. Tuchman zaczął handlować towarami, jednocześnie studiując MBA w Baruch College. W tym samym czasie otworzył sklep z płytami i galerię sztuki na Bleecker Street na dolnym Manhattanie.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

– Choć dzieciństwo było wspaniałe, tak później wiodłem bardzo pracowite życie. Robiłem bardzo dużo. Tak naprawdę nie wiedziałem wtedy, co chcę robić w życiu – wyjaśnił makler.

Po dwóch latach zamknął on swoją firmę z płytami, a do uzyskania tytułu magistra MBA w Baruch College zabrakło około 30 punktów. Można powiedzieć, że los się od niego odwrócił, jednak zdecydował się wtedy na przeprowadzkę do Afryki Zachodniej, aby zająć się księgowością w Saga Petroleum, norweskiej firmie naftowej, która również wkrótce została zamknięta.

W tym czasie nauczył się jednak podstawo arkusza kalkulacyjnego i po jakimś czasie został cenionym informatykiem Afryki Zachodniej.

Przybyłem do Afryki Zachodniej i niemal od razu byłem specjalistą od komputerów. W tamtym czasie to było takie proste – komentuje.

Może cię zainteresować: Elon Musk odnotowuję kolosalne straty. Wartość Twittera spadła o ponad połowę!

Wiosną 1985 po zamknięciu norweskiej firmy naftowej wrócił do Nowego Jorku i podjął pracę jako teletypista na New York Stock Exchange.

Choć sama praca była bardzo nudna i powtarzalna, tak budynek, w którym pracował Tuchman, określił jako środowisko “pełne adrenaliny” z “tysiącami ludzi” na parkiecie.

Teraz Tuchman pracuje na giełdzie już ponad trzy dekady, a zapytany o plany przejścia na emeryturę, zapiera się całym soba.

– Nigdy ani nigdzie w życiu nie czułem się tak dobrze, jak na giełdzie. W samym środku szaleństwa, dzikości i chaosu giełdy, jestem całkowicie spokojny – podsumował.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWtorkowe kursy walut dolar, funt, frank i euro, 28 marca 2023 roku
Następny artykułBinance zostało pozwane przez CFTC. Poważne zarzuty wobec giełdy
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.