Naga MarketsWall Street kontynuuje wzrosty. WIG20 przecenia się kolejny raz z rzęduPierwsza sesja tygodnia przyniosła kontynuację wzrostów na Wall Street, które były szczególnie istotne wśród spółek technologicznych: Apple +6,4% (we wtorek spółka przedstawi nowy iPhone obsługujący pasmo 5G), Facebook +4,3%, Amazon +4,8%, Alphabet +3,6%. Tak silny wzrost kluczowych spółek technologicznych przyczynił się do wzrostu indeksu Nasdaq o przeszło 2,5%, który intraday potrzebował jeszcze nieco ponad 100 pkt. do testowania historycznego maksimum notowań.

Demokraci odrzucają propozycję kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę

Tak silne wzrosty miały miejsce na tle odrzucenia przez Demokratów propozycji pakietu stymulującego gospodarkę w wysokości 1,8 bln USD, który wcześniej został zaproponowany przez prezydenta Donalda Trumpa. Inwestorzy oczekują na jeszcze większy pakiet w razie zwycięstwa Joe Bidena, który obecnie dominuje w sondażach.

Wczorajszy dzień nie był pomyślny dla indeksu WIG20, który przecenił się kolejny raz z rzędu. Indeksy średnich i małych spółek odnotowały delikatny wzrost, a zauważalną tendencją była realizacja zysków wśród spółek „covidowych”, za wyjątkiem spółki Mercator Medical, która przy wzroście o niemal 8% wyznaczyła historyczne maksimum notowań powyżej 600zł (stopa zwrotu licząc od początku roku sięga już przeszło 6000%). Jednak najwięcej uwagi przykuwał historycznie rekordowy debiut Allegro – spółka pierwszego dnia notowań zyskała niemal 63%, przy obrocie sięgającym niemal 4 mld zł.

Oprócz tego w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło prawie 20% wszystkich akcji, za kwotę 8,3 mld zł. IPO pociągnie za sobą zmiany w indeksach po sesji 14 października: Allegro wejdzie w skład indeksu WIG20 na miejsce mBanku, który znajdzie się w indeksie mWIG40 i zastąpi VRG, która z kolei znajdzie się w indeksie sWIG80, który w wyniku tej operacji opuści Instal Kraków. Dodatkowo indeks WIG30 opuści Energa, a na jej miejsce wskoczy debiutant. Już 20 października GPW wprowadzi kontakty terminowe na akcje Allegro. Po sesji spółka poinformowała w komunikacie o odejściu pięciu osób z Rady Dyrektorów oraz o rozwiązaniu Rady Nadzorczej w spółce zależnej Allegro.pl sp. z o.o. oraz Ceneo.pl sp. z o.o.

WIG w układzie dziennym

Adam Dudoń

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here