Naga MarketsICOWall Street Journal zbadał ponad 3000 projektów z rynku ICO i kryptowalut. Okazało się, że ponad 15% z nich to potencjalne scamy.


W ramach swoich analiz WSJ pobrał z sieci dokumenty typu whitepaper 3 291 projektów z rynku ico i kryptowalut. Badanie wykazało, że 513 z nich prawdopodobnie popełniło plagiat pisząc już sam whitepaper, ale też równocześnie obiecywało inwestorom nierealistyczne zyski lub podawało nieprawdziwe personalia osób rzekomo działających w ich zespołach.

Spośród tych 513 tylko ponad 30 jest obecnie pod kontrolą organów regulacyjnych. Jednocześnie ponad połowa stron internetowych tych projektu jest dziś niedostępna.

ICO=scam?

Wyniki badania Wall Street Journal nie są wcale zaskakujące, biorąc pod uwagę inne ostatnie doniesienia na temat rynku ICO oraz intensywną kontrolę regulacyjną. Ten nowy model finansowania dziś budzi ogromne kontrowersje. Z jednej też strony sporo ICO zawiodło i okazało się oszustwami, ale na rynku blockchian powstało też dużo ciekawych projektów.

Skala oszustw nie była też tak wielka. Firma Forrester Research niedawno odkryła, że ​​większość ICO walczyło o to, aby wyprodukować opłacalne projekty i odpowiednio przygotować się na rynek bessy. Wielu udało się tego dokonać lub wkrótce zakończą one swoje prace. Wystarczy wymienić np. Sirin Labs, Decent, Aeternity, Preseach, Hacken czy IOST.

Jak regulować?

Rynek wymaga więc raczej dobrych regulacji, a nie zakazów. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadzi teraz debatę na ten temat.

Niedawno SEC wezwał inne państwa do międzynarodowego wsparcia w jego krucjacie przeciwko nieuczciwym ICO. Wielu tego typu projektów znajduje się poza USA, ale oferuje możliwości inwestycyjne w tym kraju. Ogólnie globalny charakter kryptowalut powoduje podobne problemy w innych regionach świata.

Przewodniczący SEC Jay Clayton jest co prawda czasami krytykowany w ostatnich tygodniach w związku z jego ostrym podejściem do ograniczania innowacyjności. Istnieje jednak nadzieja, że ​​w 2019 r. uda się znaleźć równowagę w tej kwestii i stworzyć takie prawo, które jednocześnie nie ogranicza rozwoju nowego rynku, ale też chroni inwestorów przed oszustami.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here