Naga MarketsZnajdujemy się obecnie na najbardziej przecenionym rynku w historii, bez wyjątku – uważa były zarzadzający portfelami inwestycyjnymi i szef działu obrotu akcjami w Northern Trust Erik Conley. Momo to, jest on przekonany, że ceny akcji mogą i prawdopodobnie będą rosnąć dalej, ponieważ wzrosty spekulacyjne powodują, że inwestorzy nadal kupują papiery wartościowe nie zwracając uwagi na wyceny lub historię rynku.

  • Amerykańskie indeksy są najwyżej w historii
  • Akcje na Wall Street są przewartościowane
  • Nie oznacza to jednak, że ceny akcji zaraz zaczną spadać
  • Bańki mogą być pompowane prze wiele miesięcy a nawet i lat 

Oficjalnie znajdujemy się teraz w bańce giełdowej

Często mówi się, że bańki spekulacyjnej nie można zidentyfikować inaczej niż z perspektywy czasu, już po jej pęknięciu i załamaniu się rynku. Były zarządzajacy, który obecnie zaś jest inwestorem indywidualnym i założycielem firmy non-profit wspierającej inwestorów nie zgadza się z tym twierdzeniem. Podziela on jednak pogląd, że bańki mogą być nadmuchiwane przez długie miesiące lub nawet lata po ich pierwszym zidentyfikowaniu. W jego ocenie, właśnie w takiej sytuacji znajdujemy się obecnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Znajdujemy się teraz na najbardziej przecenionym rynku w historii, bez wyjątku. Możemy, i prawdopodobnie będziemy, podążać jeszcze wyżej, ponieważ spekulacyjne soki inwestorów powodują, że nadal kupują oni akcje, nie zwracając uwagi na wyceny czy historię rynku.

W obszernym artykule na łamach Seeking Alpha przedstawił on wykres Jill Mislinski z dshort, z którego wynika, że oficjalnie znajdujemy się teraz w bańce giełdowej.

– Możemy znajdować się we wczesnym lub późnym stadium, ale mimo wszystko jest to bańka – przyznał.

Jak inwestować w czasie bańki 

Wskazał on przy tym, że inwestując na obecnym rynku, rozsądnym jest założenie, że bańka, którą obserwujemy nadal będzie pompowana. Nie wiadomo jednak, dokąd wzrosty te mogą dotrzeć.

– Dlatego doradzam klientom, aby na razie pozostali inwestorami. Spekulacja szaleje, marże kredytowe są wysokie, pieniądz jest tani (lub darmowy), szczepionki Covid są coraz powszechniejsze, a kolejne czeki stymulacyjne są w drodze – przyznał.

Wyjaśniając swoje słowa wskazał, że inwestowanie w czasie bańki wymaga taktyki defensywnej. Może to przybrać formę długoterminowych opcji sprzedaży na preferowany indeks lub sprzedaży opcji kupna przeciwko posiadanym akcjom, lub napisania planu B, który zmniejsza ekspozycję na akcje, gdy rynek zaczyna spadać.

– Na przykład, posiadam system krzyżowania średnich kroczących, który śledzi krótko-, średnio- i długoterminowe średnie kroczące. Kiedy krótkoterminowa średnia krocząca zaczyna spadać, podnoszę część aktywów do gotówki. To samo ze średnio- i długoterminowymi średnimi kroczącymi. Ta strategia zapewnia, że będziesz poza rynkiem, kiedy bańka w końcu pęknie – przyznaje Erik Conley dodając, iż jej minusem jest to, że prawdopodobnie zrezygnujesz z części zysków, jeśli rynek nadal będzie piął się w górę.

Na dzień pisania przez niego artykułu (22 stycznia), wszystkie trzy MA znajdowały się w trendzie wzrostowym, co oznacza, że osoby wykorzystujące tą strategię posiadały 100% portfela w akcjach. Kiedy bańka pęknie i średnie zaczną spadać, sprzedadzą 100% akcji i będą w pozycji gotówkowej lub zakupią obligacje.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig wykres | biomed lublin akcje | wykres cen bitcoina | cd red notowania | pkn notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDanske Bank staje za umocnieniem funta, pomimo Brexitu
Następny artykułNie krzywdzisz BITCOINA realizując zyski – uważa Cezary Graf
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here