Naga MarketsMimo, że notowania amerykańskiego indeksu S&P 500 wzrosły od marcowych dołków już o ponad 45 proc. zmniejszając zasięg wcześniejszej deprecjacji do zaledwie 6 proc. z 35 proc., to jednak na rynkach wciąż panuje strach i obawa o drugą falę pandemii i być może kolejną wyprzedaż na światowych rynkach finansowych.

  • S&P 500 zaliczyło najlepszy kwartał od 22 lat
  • Indeks strachu wciąż dwukrotnie wyżej niż w lutym
  • Wall Street czeka niezapomniane lato

To był najlepszy kwartał dla S&P 500 od 1998 r.

Dynamiczna aprecjacja jaką obserwujemy od drugiej połowy marca br. sprawiła, że drugi kwartał 2020 roku, był jednym z najlepszych od kiedy notowane na giełdach są amerykańskie indeksy. Dla S&P500 były to rekordowe 3 miesiące od 1998 roku.

Podczas gdy indeks S&P 500 wzrósł od drugiej połowy marca już o ponad 45 proc., miara sugerowanych wahań akcji znana jako Indeks zmienności Cboe VIX – nazywany też potocznie „indeksem strachu na Wall Street” – pozostaje na poziomie około dwukrotnie wyższym niż w lutym.

Indeks S&P 500 (pomarańczowy) i Indeks zmienności VIX (niebieski)

Wall Street znów się załamie?

Jak widać na powyższym wykresie, zazwyczaj kiedy akcje rosną, VIX spada i na odwrót. Goldman Sachs Group Inc. uważa, że luka między wskaźnikiem zmienności a S&P 500 jest obecnie jedną z największych w historii, co wskazuje na potencjał wystąpienia kolejnej fali spadków na Wall Street.

Strategowie Z Goldman Sachs wskazują, że mimo dynamicznych wzrostów na rynku akcji, pandemia nie została jeszcze opanowana a kryzys w gospodarce zażegnany. Ich zdaniem trudno jest znaleźć silne przekonanie o kupnie lub sprzedaży akcji.

Tobias Hekster z funduszu hedgingowego True Partner wskazuje na wygaśnięcie dodatkowych świadczeń dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych jako możliwy punkt zapalny w nadchodzących miesiącach.

– Nie zdziwilibyśmy się, gdybyśmy mieli niezapomniane lato na rynkach – powiedział.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTim Draper: giełdowe IPO i kryptowaluty nie idą w parze
Następny artykułCo dalej z polskim złotym? Odbierz raport o “trendach walutowych” TMS Brokers
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here