Naga MarketsWalizki pełne gotówki zatrzymane przez wirusa. Litwa i miliony brudnych pieniędzy trafiających do UEKiedy agenci celni w Rydze poszli za wskazówką i przeszukiwali pasażerów przybywających prywatnym odrzutowcem z Ukrainy w zeszłym roku, trafili w dziesiątkę. Bagaż należący do czterech podróżnych zawierał w sobie około milion dolarów. Każdy roku na teren UE poprzez Łotwę przemycane jest kilkaset milionów euro, a wzmożone kontrole wywołane koronawirusem chwilowo ukruciły proceder.

  • Do Łotwy przemycane jest co roku 400 milionów euro.
  • Łotewskie władze zapowiadają zaostrzoną walkę z nielegalną gotówką.
  • Afery w Estonii i na Łotwie ujawniły nieprawidłowości w części skandynawskich banków.

Niewielkie państwo nie radzi sobie z falą nielegalnej gotówki

Łotwa, kraj liczący zaledwie 1,9 miliona mieszkańców, w ostatnich latach trafiał na pierwsze strony gazet ze względu na stosy brudnych pieniędzy kręcące się wokół lokalnych banków. Akcja władz położyła kres wielu nielegalnym działaniom – często przelewom pieniężnym od klientów z państw byłego Związku Radzieckiego, którzy szukali sposobów na wprowadzenie swoich środków do UE.

W oparciu o depozyty złożone przez komercyjnych kredytodawców w banku centralnym, Łotwa przypuszczała, że każdego roku przemycane jest około 400 milionów euro. Ostatnie zamknięcia granic w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii potwierdzają te podejrzenia.

Zobacz również: Boris Johnson niczym Roosevelt zapowiada “New Deal” dla brytyjskiej gospodarki

Organy ścigania pilnują szczególnie osób przyjeżdżających i wyjeżdżających do Łotwy nawet 15 razy w roku, czasami z całymi rodzinami – w tym z dziećmi. Każdy z nich posiada kwotę nie przekraczającą progu 10 tysięcy euro.

Gotówka jest nadal jednym z największych problemów – mówi Ilze Znotina, która kieruje jednostką wywiadu finansowego.

Pandemia pomogła chwilowo ograniczyć przemyt

W ostatnich latach Łotwa i Estonia znajdowały się w centrum afer związanych z brudnymi pieniędzmi, które spowodowały upadek kilku lokalnych banków i ujawniły naruszenia w takich firmach jak Danske Bank i Swedbank. Łotwa w pewnym momencie obsługiwała aż 1% światowych transakcji w dolarach amerykańskich.

Poprawa sytuacji związana z pandemią koronawirusa będzie prawdopodobnie krótkotrwała, ponieważ kraje UE stopniowo otwierają swoje granice w celu ratowania letniego sezonu turystycznego. Nowy napływ turystów będzie testem dla zaostrzenia stanowiska władz w sprawie nielegalnej gotówki.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here