Naga Markets

W obecnym okresie roku mamy prawdziwy wręcz zalew różnego rodzaju ofert promocyjnych, wyprzedażowych i innych. Ten okres w listopadzie określany jest jako Cyber Monday, Cyber Week, Black Friday, Black Week, Black November i jeszcze pod wieloma innymi podobnymi nazwami. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, że zimą będą święta Bożego Narodzenia, a więc firmy i sprzedawcy starają się zrobić wszystko, by jak najbardziej zachęcić klientów do robienia zakupów. Stąd też biorą się liczne promocje, obniżki, pakiety, bonusy, atrakcyjne raty i wiele innych rozwiązań, które mają tylko jeden cel — żeby klient kupił więcej i więcej.

Ale czy to wszystko zawsze jest korzystne dla nabywców? Oczywiście, że w idealnym świecie każda tego typu promocja byłaby niezwykle atrakcyjna i zapewniająca wiele zysków dla klienta. Ale nie żyjemy w takiej rzeczywistości, a raczej w tej nieco bardziej przyziemnej, gdzie trzeba się nauczyć najpierw, co może być korzystne, a co nie. Spróbujemy się przyjrzeć temu bliżej.Zalety promocji sezonowych

We wstępie do naszego artykułu wspomnieliśmy o promocjach organizowanych w listopadzie, jak Cyber Monday, czy też Black Friday. Nie ulega wątpliwości, że jest to najpopularniejszy tego typu okres w roku, ale tak naprawdę opisywana przez nas dzisiaj sytuacja może się wydarzyć (i wydarza się) także w innych okresach. A to oznacza, że wszystkie opisywane przez nas dziś wskazówki i reguły możesz zastosować nie tylko w okresie listopadowych wyprzedaży.

A jakie zalety mają tego typu promocje? Cóż, nie będzie niczym zaskakującym stwierdzenie, że po prostu w wielu wypadkach stanowią one atrakcyjną opcję dla wszystkich tych, którzy planują jakieś większe zakupy. Nieważne, czy będzie to coś na prezent pod choinkę dla bliskich, czy też większe zakupy do domu, jak meble, sprzęt AGD, elektronika domowa, czy też jakieś gadżety — listopadowe wyprzedaże często pozwalają dokonać interesujących nas zakupów po niższych cenach.

Co więcej, często zdarzają się oferty łączone. Na przykład kupno produktu X spowoduje przyznanie Ci przez sklep znacznej obniżki ceny na produkt Y. Albo jeśli kupisz pięć różnych towarów, to zapłacisz tylko za cztery z nich, a piąty (zazwyczaj najtańszy) otrzymasz zupełnie za darmo. Z pewnością znasz doskonale tego typu oferty, słyszysz przecież nieustannie nadawane reklamy w radio i oglądasz je także w telewizji.

Innym rodzajem promocji, która zaciekawi nieco węższą grupę użytkowników, są wyprzedaże gier. Na przykład na popularnej platformie Steam tego typu oferty w listopadzie zdarzają się bardzo często, w efekcie czego można wielokrotnie zakupić ciekawe gry. Na przykład w momencie pisania tych słów dostępne wyprzedaże obejmują między innymi takie tytuły, jak:

  • Civilization VI;
  • Back 4 Blood;
  • No Man’s Sky;
  • Euro Truck Simulator 2;
  • Divinity Original Sin II;
  • Cyberpunk 2077.

A to oczywiście nie wszystkie dostępne gry po obniżonych cenach. Co ciekawe — tego typu sytuację wykorzystuje także prawie każde kasyno online, zapewniając graczom liczne bonusy i promocje na gry hazardowe!

Podsumowując, jeśli planujesz jakieś większe zakupy, to bez wątpienia listopad jest całkiem dobrym momentem, by rozpocząć poszukiwania interesujących Cię produktów i rozważyć ich kupno. Taka cena może się nie powtórzyć przez kolejne kilka miesięcy!

Wady promocji sezonowych

Oczywiście w trakcie okresu takiego wszechobecnego szału zakupowego łatwo nadziać się na promocje i reklamy, które niewiele mają wspólnego z prawdą, albo po prostu nie są aż tak korzystne dla klientów, jak twierdzą ich slogany reklamowe. Po prostu każdy sklep i sprzedawca chce zachęcić nabywców do dokonania zakupów, niekoniecznie postępując w sposób w pełni etyczny i uczciwy.

Najbardziej powszechnie spotykanym zjawiskiem jest regularne podnoszenie cen przez pewien okres poprzedzający listopadowe promocje. Szczególnie popularna jest to sytuacja w polskich dużych sklepach z elektroniką użytkową. Jeśli pokusisz się o śledzenie zmian cen na przestrzeni roku, to możesz zauważyć tendencję, że dany konkretny model telewizora kosztuje w okresie od styczna do sierpnia 2 999 PLN, we wrześniu drożeje najpierw do 3 199, a pod koniec miesiąca już do 3 299, a w październiku jego cena skacze do poziomu 3 499. A następnie nadchodzi listopad, tydzień z promocjami, w trakcie którego mamy nieustannie powtarzaną reklamę, że telewizor został przeceniony z 3 499 PLN na niesamowite 2 999 PLN.

Rzecz jasna dalecy jesteśmy od tego, by twierdzić, że jest to reguła, ale jest to jednak zjawisko na tyle nagminne, że po prostu trudno na nie nie natrafić. Często jednak można znaleźć uczciwie przecenione produkty, w stosunku do których nie zastosowano takich niecnych dosyć praktyk.

Jednak bez wątpienia najbardziej karygodnym i nielubianym przez potencjalnych nabywców postępowaniem jest niewielka modyfikacja opisywanego powyżej procederu podwyższania stopniowego cen. Tyle tylko, że tutaj mamy do czynienia z obniżeniem ceny do poziomu wyższego od kwoty standardowej. Używając zastosowanego powyżej przykładu, jeśli telewizor standardowo kosztuje 2 999 PLN, a w październiku jego cena podskoczyła do 3 499 PLN, to w trakcie promocji listopadowej niezbyt etyczny sklep może szczycić się obniżeniem ceny tego konkretnego urządzenia do 3 299 PLN — czyli i tak jest ona o 300 PLN wyższa, niż przez większość roku.

Na całe szczęście te ostatnie rozwiązanie występuje dosyć rzadko — ale wciąż jest spotykane. Dlatego też warto śledzić ceny interesujących nas produktów przez cały rok i nie łapać się na liczne reklamy wychwalające wspaniałe obniżki!Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here