Naga MarketsPoranny komentarz makroRozpoczynający się właśnie tydzień przyniesie ze sobą szereg interesujących publikacji w kalendarzu makroekonomicznym. Rynki skupią się jednak przede wszystkim na czwartkowych wyborach parlamentarnych w UK (7 maja) oraz publikacji amerykańskiego jobs report, a wraz z nim zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP).


Poniedziałek, 4 maja

Start tygodnia spokojniejszy, dzisiaj w godzinach rannych śledzimy jedynie odczyty PMI przemysłowego według Markit za kwiecień (dla poszczególnych państw i całej strefy EUR). O 11:00 poznamy jeszcze austriacki poziom bezrobocia.

W trakcie sesji amerykańskiej natomiast jedynie zamówienia na dobra mdm w USA. Cała sesja spokojniejsza gdyż wykluczona jest z niej Wielka Brytania oraz Japonia świętujące majówkę.

Wtorek, 5 maja

Wtorkową sesję rozpoczniemy od bilansu handlowego, decyzji dot. stóp procentowych i oświadczenia polityki monetarnej Australii. Następnie po właściwym starcie Europy skupimy się na zmianie poziomu bezrobocia w Hiszpanii (09:00), a o 11:00 uważnie będziemy śledzili publikację prognoz wzrostu gospodarczego Komisji Europejskiej,

Sesja amerykańska to jedynie bilans handlowy, PMI Usługowego według Markit i PMI pozaprzemysłowe według ISM.

Środa, 6 maja

W nocy pojawi się raport z nowozelandzkiego rynku pracy (wszystkie dane o 00:45). Przed południem Markit opublikuje natomiast wyniki PMI usługowego oraz łączny wskaźnik PMI w całej Europie. Popołudniu rynki skupią się natomiast na raporcie z rynku pracy ADP, który pozwala prognozować rezultaty piątkowego NFP>

Czwartek, 7 maja

Jak wspomniano wcześniej, w czwartek startują brytyjskie wybory. Słupki sondażowe są do siebie bardzo zbliżone i na rynkach odczuwalna jest niepewność polityczna. Partia Pracy najprawdopodobniej wygra, jednak będzie musiała wejść w koalicję, aby móc tworzyć własny rząd.

Oprócz samych wyborów czwartkowy kalendarz jest dosyć pusty. Istotne publikacje dopiero o 14:30 – pozwolenia na budowę z Kanady oraz wnioski o zasiłki dla bezrobotnych z USA.

Piątek, 8 maja

Część europejskich krajów świętuje tego dnia dzień zwycięstwa nad faszyzmem lub dzień wolności. W Australii natomiast obradować będzie RBA, które o 03:30 poda wyniki swojego posiedzenia. O tej samej godzinie uzyskamy również informacje o chińskiej inflacji CPI oraz bilansie handlowym.

Podobne dane o 08:00 podadzą Niemcy – obok bilansu handlowego pojawią się jednak wyniki produkcji przemysłowej.

Podczas ostatniej sesji w tym tygodniu wszyscy skupią się jednak na godzinie 14:30 i publikacji rezultatów jobs report. Ostatni odczyt NFP bardzo nisko (126 tysięcy), w tym miesiącu inwestorzy jednak ponownie wyceniają rezultaty w okolicach 225 tysięcy nowych etatów stworzonych przez gospodarkę w minionym miesiącu. Oprócz samego NFP poznamy standardowo wzrost dynamiki średnich zarobków godzinowych i stopę bezrobocia. W tym samym czasie informacje o bezrobociu publikuje również Kanada.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here