Naga MarketsFrank szwajcarskiSzwajcaria jest znana z przychylnego podejścia do sektora kryptowalut i blockchaina, co znajduje odzwierciedlenie w dużej liczbie przedsięwzięć, w tym zwłaszcza statrtupów, które zdecydowały się prowadzić działalność pod jurysdykcją szwajcarską, zaś miasto oraz kanton Zug zyskały sobie nawet miano „krypto doliny”. Otwartością na wykorzystanie technologii rozproszonego rejestru w kontekście pieniądza cyfrowego wykazują się także szwajcarskie instytucje bankowe i giełdowe.


Powstanie szwajcarska waluta cyfrowa?

Jak podaje serwis Bloomber, Szwajcarski Bank Narodowy (Swiss National Bank – SNB) oraz giełda papierów wartościowych SIX nawiązały współpracę zmierzającą do ewentualnej emisji waluty cyfrowej przez bank centralny, która miałaby znaleźć zastosowanie m.in. w handlu oraz rozliczeniach pomiędzy uczestnikami rynków finansowych. Zdaniem SIX, zakup i sprzedaż aktywów z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru może potencjalnie zmniejszyć ryzyko strony trzeciej oraz stworzyć „wyjątkowe” możliwości ekonomiczne.

Inicjatywa ta jest częścią tzw. ośrodka innowacji dla technologii finansowych (innovation hub for financial technology) – projektu, który od początku bieżącego roku realizuje Bank Rozliczeń Międzynarodowych (Bank for International Settlements) we współpracy z SNB. Ma on na celu określanie trendów technologicznych, które mają wpływ na bankowość centralną, opracowywanie rozwiązań w zakresie technologii w celu poprawy funkcjonowania globalnych systemów finansowych a także stanie się punktem skupiającym ekspertów z banków centralnych z zakresu innowacyjności. W ramach tej inicjatywy powstają ośrodki zlokalizowane w Bazylei, Hongkongu oraz Singapurze.

Tak na temat powyższej inicjatywy wypowiedział się prezes zarządu BIS Jens Weidmann:

„Rewolucja w branży IT nie zna granic i stąd ma ona wpływ w wielu miejscach jednocześnie. Utworzenie ośrodka innowacji BIS umożliwi bankom centralnym poszerzenie dotychczasowego zakresu współpracy w celu określenia istotnych trendów w zakresie technologii”.

SIX Group, w skład której, oprócz szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych, wchodzi także giełda aktywów cyfrowych Swiss Digital Exchange (SDX), miała już okazję wykazać się swoją otwartością na innowacyjne rozwiązania. Wspomniana giełda SDX jest w trakcie uruchamiania usługi „pierwotnej oferty cyfrowej (Initial Digital Offering – IDO), zaczynając od emisji własnych tokenów typu security, po to by w przyszłości oferować możliwość cyfryzacji tradycyjnych aktywów jako usługę w ramach platformy opartej na blockcainie R3 Corda.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here