Naga MarketsW środę możliwa korekta, ale perspektywy dla złotego wciąż dobreW środę rano główne waluty w relacji do złotego zachowują się stabilnie, pozostając blisko swoich kilkumiesięcznych minimów. O godzinie 08:40 za euro płacono 4,4820 zł, szwajcarski frank kosztował 4,0865 zł, brytyjski funt 5,1790 zł, a za amerykańskiego dolara, który wczoraj był najtańszy od pierwszej dekady stycznia, trzeba było zapłacić 3,6590 zł.

Złoty z możliwą korektą, stabilizacja głównych walut

Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o stopie bezrobocia w Polsce, która zgodnie z rynkowymi, ale też i rządowymi prognozami, ma w kwietniu obniżyć się do 6,3 proc. z 6,4 proc. w marcu. Same dane nie niosą żadnej nowej wartości poznawczej, stąd nie będą miały bezpośredniego wpływu na notowania złotego. Te w głównej mierze będą pochodną dominujących nastrojów na rynkach globalnych oraz zachowania EUR/USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyhamowanie wzrostów przez parę EUR/USD i brak jednoznacznie pozytywnych, a więc i wzmacniających apetyt na ryzyko, nastrojów na rynkach finansowych, w połączeniu z obserwowanym na polskich parach krótkoterminowym wyprzedaniem, może dziś skłonić inwestorów do lekkiej realizacji zysków na złotym.

Niezależnie od tego, czy dziś lub w kolejnych dniach nastąpi korekta notowań złotego i jak ona będzie silna, perspektywy dla polskiej waluty pozostają dobre, a jej dalsza aprecjacja w kolejnych tygodniach jest scenariuszem bazowym. Przemawia za tym silnie rosnąca w Polsce inflacja i nabierające rozpędu popandemiczne odbicie w gospodarce, co już na lipcowym posiedzeniu powinno zmusić Radę Polityki Pieniężnej do wyraźnej zmiany retoryki, wzmacniając oczekiwania na przyszłe podwyżki stóp procentowych. Rynek walutowy już to dyskontuje, dodatkowo wspierany jastrzębimi sygnałami wysyłanymi przez banki centralne w Czechach czy na Węgrzech.

Autor: Marcin Kiepas, analityk TickmillConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here