Naga Marketsethereum-ether-eth
Źródło: unplash.com/@executium

Od sierpnia br. w sieci Ethereum spalono ponad mln monet ETH. Wszystko to w wyniku wdrożenia protokołu EIP-1559 wprowadzonego w ramach aktualizacji London. Wartość etheru, który zniknął z obiegu to około 4,24 mld USD. Mimo tak dużej ilości spalonych monet ETH, w ujęciu netto podaż wciąż rośnie w tempie 1,2% rocznie.

W sieci Ethereum spalono ponad mln ETH

Z początkiem sierpnia br. w sieci drugiej co do wielkości kryptowaluty wdrożono aktualizację pod nazwą London. W jej wyniku wprowadzono kilka ulepszeń, w tym protokół EIP-1559 odpowiedzialny za spalanie opłaty bazowej przy dokonywaniu transakcji. To z kolei automatycznie zmniejsza podaż ethera w obiegu, a zdaniem niektórych ekspertów nadaje mu niejako charakter deflacyjny.Według danych udostępnionych przez jedną z firm badawczych funkcjonujących w branży blockchain CryptoRank wynika, że od czasu wyżej opisanej aktualizacji w sieci Ethereum spalono ponad mln monet ETH o wartości 4,24 mld USD!

Protokół EIP-1559 przyniósł duże zmiany, jeśli chodzi o opłaty pobierane w etherze. W jego wyniku wprowadzono funkcję na stałe usuwająca ich część z obiegu. Spalenie tak dużej ilości monet ETH jest wynikiem mnogości dokonywanych transakcji. Duży udział mają w tym platformy związane z tokenami niewymienialnymi (NFT) oraz te skoncentrowane na zdecentralizowanych finansach (DeFi).

Ether jest również spalany przy przenoszeniu stablecoinów tj. Tether (USDT) i USD Coin (USDC) na blockchainie Ethereum. Aktywność w tej sieci została zwiększona także przez użytkowników portfela kryptowalutowego MetaMask, którzy regularnie dokonywali transakcji.

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ CFD NA KRYPTOWALUTY

Ether inflacyjny w ujęciu netto

Obecnie w obiegu znajduje się ponad 118,4 mld monet ETH. Zgodnie z danymi pochodzącymi ze strony Ultra Sound Money w sieci Ethereum każdego dnia spala się do 11 042 etherów. W zakresie rocznym przy obecnym tempie z obiegu usuwanych jest około 4 mln monet ETH. 

Ze względu na to, iż na rynku pojawia się około 5,4 mln nowych etherów rocznie, w ujęciu netto sieć Ethereum nadal pozostaje inflacyjna. Aktualizacje, które zostaną wprowadzone na tym blockchainie w przyszłym roku, mogą przyczynić się do spadku podaży. Projekt ten ma zostać przeniesiony z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS), a nagrody przyznawane za stakowanie będą znacznie niższe niż te pozyskiwane przez górników za wydobycie. W rezultacie poziom emisji mógłby spaść poniżej tempa spalania etheru. 

Autor poleca również: Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here