Naga MarketsTrzeba się przyzwyczaić, że dochody ze zwykłych lokat są i pewnie pozostaną niewielkie – przyznał w rozmowie z Salon24 prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński dodając, iż jest to zjawisko globalne i wynika z czynników globalnych, strukturalnych, w tym demograficznych, które powodują, że jest nadmiar oszczędności względem inwestycji.

Wyższa inflacja to wina rzadu 

Prezes NBP Adam Glapiński przyznał w rozmowie z Salon24, że działania prowadzonego przez niego banku nie mają wpływu na wszystkie składniki inflacji. Obecny jej poziom jest w dużej mierze podyktowany podwyżką cen paliw, wywozu śmieci i cen prądu.– Inflacja po wyłączeniu tych kategorii wynosi 2,5%, a więc jest w punkt zgodna z naszym celem – wskazał Glapiński dodając, że na ceny administrowane NBP nie ma wpływu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zdaje sobie sprawę, że dla zwykłego człowieka nie ma znaczenia powód wzrostu cen, tylko to, że go dotyczy. Uważa on jednak, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej miałaby zmieniać politykę pieniężną, to musiałaby wiedzieć jakie są przyczyny wyższej inflacji, czy są one zależne od polityki pieniężnej NBP.

– Jeśli nie są, to walka z taką inflacją za pomocą narzędzi banku centralnego może Polakom przynieść więcej szkody niż pożytku – przyznał prezes banku centralnego dodając, że dopiero jak się zacznie wzrost inflacji spowodowany nadmiernym wzrostem popytu oraz nadmiernym wzrostem płac w stosunku do wydajności pracy i za tym popytem nie będzie nadążała podaż… wtedy może pojawić się wzrost cen napędzany dobrą koniunkturą i wtedy możemy myśleć o zacieśnieniu polityki makroekonomicznej.

W jego ocenie, obecna inflacja jest z kolei podwyższona przez czynniki zewnętrzne i w dużej mierze przejściowe, więc nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych.

Glapiński: Bogaci to mnie mniej obchodzą 

Sławomir Jastrzębowski z Salon24 zapytał prof. Adama Glapińskiego w co opłaca się w takim razie lokować kapitał, skoro odsetki z kont oszczędnościowych i lokat są wielokrotnie niższe niż inflacja. Prezes NBP odparł jednak, że nie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. Ponadto problem ten nie dotyczy w jego ocenie przeciętnych Polaków, gdyż Ci mają oszczędności bardzo niewielkie, zaś bogaci to go mniej obchodzą, bo to jest jednak niewielka część polskiego społeczeństwa.

Pociągnięty nieco za język doprecyzował, że bogaty w jego ocenie to ten, kto zastanawiają się czy kupować mieszkania w kraju, czy za granicą, czy np. w miejscowościach wypoczynkowych. To osoba nie posiadająca tak zwanych trosk dnia codziennego, która kupują dobra luksusowe.

W Polsce nie ma klasy średniej

Zapytany o wpływ Polskiego Ładu na klasę średnią wskazał z kolei, że kierunek zmień mu odpowiada, gdyż idzie w kierunku państwa dobrobytu. Dodał również, iż w Polsce nie ma jeszcze klasy średniej.

– Osoby, które zarabiają nawet wyższe wynagrodzenie, to jeszcze nie jest klasa średnia. Klasa średnia (…) to są ludzie, którzy są niezależni finansowo, majątkowo, którzy mają poczucie pewności, nie boją się utraty pracy, mają pewne zasoby, mają na wykształcenie następnego pokolenia, mają wyposażone mieszkania, a przede wszystkim są to posiadacze dobrze prosperujących niewielkich i średnich przedsiębiorstw – wskazał Adam Glapiński dodając, że u nas większość przedsiębiorców ma mikroprzedsiębiorstwa, z których zysk jest na poziomie przeciętnej pensji.

Prezes NBP uważa, że mielibyśmy klasę średnią, gdybyśmy w latach 90. zrobili reprywatyzację. Uważa on bowiem, że w Polsce nie doszło do żadnego obalenia, a jedynie przekształcenia komunizmu.

– U nas wolne wybory były ostatnie w „demoludach” – przyznał Glapiński dodając, że ten komunizm dalej tutaj jest i w strukturach i w umysłach wielu ludzi.

W ciągu 10 lat przegonimy Włochy

Niemniej jednak z optymizmem patrzy w przyszłość i szacuje, że jeżeli patrzeć pod kątem realnej siły nabywczej wynagrodzeń, t.j. parytetu siły nabywczej, to w ciągu 10 lat przegonimy Włochy. Do dzisiejszego poziomu niemieckiego dojdziemy z kolei dopiero za jakieś 20-25 lat, choć oni będą prawdopodobnie dalej z przodu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lotos | notowanie jsw | co znaczy blik | amica akcje | kurs biomed | lew kurs | warren buffett | kurs lewa |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGTC spłaciło cały kredyt dla projektu dotyczącego Galerii Północnej
Następny artykułRewelacyjny odczyt NFP a dolar spada! Wzrost bezrobocia nokautuje USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here