Naga MarketsJuż wkrótce w naszym kraju będzie można zapisać się na studia dotyczące technologii Blockchain i kryptowalut. Kierunek będzie dostępny na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.


Studia są dedykowane głównie prawnikom i przedstawicielom administracji publicznej, ale także wszystkim, którzy chcą lepiej zapoznać się z tematyką nowej technologii.

Pierwsze w Europie

Jak zapewniają organizatorzy, będą to pierwsze tego typu studia w Europie. Wszyscy wykładowcy mają być praktykami (wśród nich m.in. przedstawiciel KNF, dłuższą listę prezentujemy na dole tekstu). Studia mają trwać dwa semestry, zapisy planowane są w 2. poł. października 2018 r. Ze szczegółami można zapoznać się TUTAJ.

– Wszystkie zagadnienia związane z biznesem na rynku blockchainowym – zarówno te techniczne, jak i prawne, podatkowe, dotyczące ICO – wymagają zainwestowania tygodni pracy, by zrozumieć specyfikę tego, młodego rynku, a następnie móc być specjalistą zajmujących się obsługą podmiotów działających na nim. Bariera wejścia jest duża, zaś specjaliści nie zawsze są zainteresowani przekazywaniem wiedzy, by nie edukować konkurencji. Stąd ważne mogą być inicjatywy uniwersyteckie, które zmierzają do upowszechnienia wiedzy w zakresie blockchain – tłumaczy idee prof. Krzysztof Piech, który jest mocno zaangażowany w projekt.

Łazarski nie będzie pierwszą uczelnią, która zgłębiła temat sieci bloków. Na rynku edukacyjnym pionierem pod tym względem jest Uniwersytet w Nikozji.

– Dzięki wczesnemu rozpoczęciu specjalizowania się w tym zakresie, udało się tej, młodej uczelni przeskoczyć takich potentatów jak np. MIT – mówi Piech – Kilka lat temu Polska była jednym z największych rynków bitcoina na świecie. Powstawało wiele ciekawych inicjatyw biznesowych, głównie ze względu na świetnie wykształcone kadry informatyczne w naszym kraju. Jednak jedną z pierwszych barier, jaką nowe inicjatywy i startupy napotykają, są zagadnienia regulacyjne prawne. Rozwiązanie takich problemów jest kosztowne – w zależności od rodzaju i skali problemów są to wydatki od kilku tysięcy do ponad 100 tys. zł. Specjalistów z tego zakresu nie jest wielu, a fachowość ich porad – różna.

– Dlatego powstają pierwsze inicjatywy edukacyjne w tym zakresie – kontynuuje Piech – W maju ub.r. na Uczelni Łazarskiego odbyła się pierwsza w Europie konferencja poświęcona prawnym zagadnieniom technologii blockchain. Nasz kraj był jednym z pionierów np. samoregulacji sektora giełd kryptowalutowych, wypracowano kodeks dobrych praktyk, od kilku lat działa stowarzyszenie branżowe, niedawno powstała izba gospodarcza, w blockchain wchodzą banki (PKO bp, Alior). We wszystkie te inicjatywy zaangażowanych było wielu prawników, przedstawicieli biznesu i informatyków.

180 godzin i imponująca wiedza

Studia obejmowały będą ok. 180 godzin zajęć. Zakres tematyczny jest bardzo rozbudowany. Poziom zajęć gwarantowała będzie kadra, wśród której m.in. prof. Witold Srokosz (Uniwersytet Wrocławski), prof. Konrad Zacharzewski (UMK w Toruniu), dr Tomasz Braun (b. dyrektor HSBC i innych banków), dr Anton Bubiel (rozprawa doktorska nt. bitoina), dr Krzysztof Korus (dLK.Legal), dr Paweł Opitek (Prokuratura Krajowa). Ponadto wykładały będą prowadziły osoby bardzo znane polskiej społeczności kryptowalutowej, np. Zoe Adamowicz (z berlińskiego NeuFund), Jacek Czarnecki (ICO), Daria Gaca (Krypto Jam), Rafał Kiełbus (kod bitcoina), Aleksandra Kopeć (autorka prawokryptowalut.com), Paweł Kuskowski (prezes Coinfirm),Beata Marek (CyberLaw), Justyna Matuszak-Leśny (niemiecka kancelaria e|s|bRechtsanwälte), Marcelina Szwed (kwestie podatkowe).

Oferta edukacyjna w zakresie blockchain w naszym kraju nadal jest ograniczona. Oprócz pełnego wykładu prof. Piecha i wykładu prof. Srokosza, które prowadzą na swoich uczelniach, kilku innych naukowców w naszym poświęca problematyce blockchain część swoich zajęć. W październiku br. mają ruszyć długo przygotowywane (3 lata od ich pierwszego ogłoszenia) Studia Podyplomowe Blockchain, Inteligentne Kontrakty oraz Waluty Cyfrowe. Program studiów łączy kwestie techniczne, prawne, koncentrując się w przeważającej mierze na zagadnieniach biznesowych. Oferta studiów podyplomowych na Uczelni Łazarskiego jest bardziej specjalistyczna – ok. 150 godz. poświęconych wyłącznie zagadnieniom prawnym. Jest to pierwsza tego typu oferta edukacyjna w Europie.

Jak widać, blockchain w Polsce się rozwija – również w aspekcie edukacji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here