Naga MarketsW październiku NC Index zaliczył największy miesięczny spadek w historii!Październik był najsłabszym miesiącem w ponad 6-letniej historii indeksu NC Index, zrzeszającego spółki z największą kapitalizacją, notowane na małej giełdzie New Connect. W trakcie 30 dni, indeks stracił aż 10,32%. Warto dodać, że październik był trzecim z kolei spadkowym miesiącem. Po osiągnięciu szczytu (630 punktów) w lipcu, indeks tracił odpowiednio 3,55% w sierpniu oraz 8,04% we wrześniu.

  • Największy spadek miesięczny NC Index w październiku bieżącego roku.
  • Indeks zrzeszający spółki z największą kapitalizacją na NewConnect stracił w ubiegłym miesiącu aż 10,32%!
  • Walory Inno-Gene zyskały w tym czasie aż 66,2%, natomiast akcje Columbusa potaniały o 47,1%!

Zobacz również: Polman ma 2 nowe kontrakty. Kurs odbija w górę od poziomu wsparcia!

Te artykuły również Cię zainteresują
NC Index zniżkował w październiku o 10,32%!

Ubiegły miesiąc był już trzecim z kolei, spadkowym dla NC Index. Giełda będąca zapleczem głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych spadała o ponad 10,3%, co było największym spadkiem od 2014 roku, kiedy miały miejsce pierwsze notowania indeksu.

Spadki były poprzedzone jednak bardzo dynamicznymi wzrostami, co dokładnie obrazuje poniższy wykres. Jeszcze na początku kwietnia bieżącego roku, NC Index był wyceniany na 240 punktów, a w lipcu osiągnął poziom nawet 640 punktów, co stanowiło o ponad 150-procentowym wzroście.

Notowania NC Index od momentu powstania indeksu. Źródło: tradingview.com

Korekta która trwała 3 miesiące, obecnie – w listopadzie wyhamowała, a indeks odnotowuje wzrosty. Po kilku listopadowych sesjach, jest już 10,81% na plusie, zatem na ten moment zdecydowana większość październikowych strat została odrobiona.

Zobacz również: Premiera Realpolitiks II od Jujubee już 5 listopada! Rozmowa z prezesem Michałem Stępieniem

Październikowe notowania 10 spółek z największym udziałem w NC Index

Analizując spółki mające największy wpływ na notowania indeksu NC Index, widzimy bardzo dużą różnorodność w przypadku zmian procentowych odnotowanych w październiku.

Walory Inno-Gene liderowały w zestawieniu pod kątem największych wzrostów (+66,2%). Świetnie poradziły sobie także akcje spółki gamingowej Farm51, które zyskały aż 43,8%.

Zmiana procentowa 10 spółek z największym udziałem w NC Index w październiku. Źródło: opracowanie własne

Zdecydowanie słabszą postawę obserwowaliśmy przede wszystkim na walorach lidera polskiej fotowoltaiki, mowa oczywiście o Columbusie, którego akcje od 1 do 30 października, analizując kursy zamknięcia, straciły aż 47,1%! Słabo poradziły sobie również Scope Fluidics, które spadły o ponad 32% z poziomu 17,95 zł. do 12,2 zł.

NC Index w zestawieniu z Wig20

Zestawiając NC Index z Wig20, widać nieznaczną korelację, jednak ten pierwszy jest zdecydowanie mniej odporny na wszelkie komunikaty z otoczenia makroekonomicznego, co sprawia, że na wykresie widać dokładnie dużo większą amplitudę zmian w ostatnich 3 miesiącach.

NC Index vs Wig20 w ostatnich 3 miesiącach. Źródło: stooq.pl

W porównaniu z poziomem odnotowanym na początku sierpnia, NC Index jest obecnie 16% niżej, natomiast Wig20, odrobił już lwią część strat, co w przypadku obydwu instrumentów finansowych jest zasługą dynamicznych, listopadowych wzrostów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here