Naga MarketsAKTUALIZACJA

Pierwotny tekst znajduje się poniżej i był publikowany o godzinie 09:00. Aktualny update komentuje odczyty z brytyjskiego rynku pracy i to co znalazło się w protokołach Banku Anglii.

Mark Carney i spółka na pewno ma powody do zadowolenia – wskaźniki rynku pracy sprawiły bowiem pozytywną niespodzianką. Spadek bezrobocia, korzystniejsze wyniki claimant count change i przede wszystkim mocny skok średnich zarobków (z 1.7% do 2.1%). Na reakcję GBP/USD nie trzeba było długo czekać – para od razu poszybowała ponad 60 pipsów w górę.

Co do samych protokołów, najważniejsze informacje w nich zawarte wypunktowano poniżej. Ogólny wydźwięk całego dokumentu (LINK) jest jastrzębi:

  • 2 członków MPC uważa, że podwyżka stóp w 2015 jest niezbędna
  • Cena ropy przestanie oddziaływać na inflację jeszcze w tym roku
  • Prognozy gospodarcze dla UK ulegają stałej poprawie
  • W pierwszej połowie 2015 inflacja może spaść poniżej 0%
  • Członkowie Komitetu widzą zewnętrzne zagrożenia dla Banku Anglii w działaniach Eurolandu
  • 1 członek MPC uważa, że luzowanie polityki może być tak samo niezbędne jak jej normalizacja
  • Kolejnym ruchem ze strony Banku Anglii będzie najprawdopodobniej podwyżka stóp
  • Ta powinna być jednak stopniowa, powolna i ograniczona

Co przyniosą minutki Banku Anglii?
Co przyniosą minutki Banku Anglii?

Chociaż uwagę wszystkich skupia się na dalszych posunięciach Brukseli w związku z greckim konfliktem oraz na wieczornych protokołach FOMC, to w godzinach przedpołudniowych warto zwrócić również uwagę na minutki, które dostarczy Bank Anglii.


Dane o zatrudnieniu niezwykle ważne

W momencie gdy inflacja konsumencka spada na najniższe poziomy od lat (0.3%) i w kolejnych miesiącach może pobić ten niechlubny rekord, a wybory powszechne w maju zbliżają się wielkimi krokami, Bank Anglii skupi się przede wszystkim na danych napływających z rynku pracy. Mark Carney i jego podwładni liczą na to, że realny wzrost zarobków w końcu zacznie dynamiczniej iść w górę, co pozwoli realnie powrócić do dyskusji na temat normalizacji polityki pieniężnej.

Jakiekolwiek znaki poprawy danych gospodarczych i pozytywniejszego spojrzenia członków Bank of England na kondycję Wielkiej Brytanii w dzisiejszych protokołach na pewno zostaną pozytywnie odebrane przez rynek i mogą mocno wesprzeć silnie korygującego funta szterlinga.

Najnowsze dane dotyczące średniego wynagrodzenia według konsensusu mają utrzymać się na niezmienionym poziomie 1.7% – delikatna poprawa jednak również jest brana pod uwagę. Stopa bezrobocia powinna natomiast nadal wynieść 5.8%.

Konstruktywne spojrzenie na rynek wszystkich członków MPC

Dwa największe jastrzębie Banku Anglii – Martin Weale oraz Ian McCafferty, którzy podczas ostatniego posiedzenia porzucili głosowanie za podwyżką stóp na rzecz utrzymania ich na tym samym poziomie, dzisiaj powinni zachować się podobnie. Wszyscy członkowie MPC mają obecnie podobne, konstruktywne spojrzenie na politykę monetarną UK i widać wśród nich jednogłośność.

Jednocześnie Mark Carney już wcześniej sygnalizował, że główne wskaźniki inflacyjne będą utrzymywały się na niskich poziomach w najbliższym czasie. Na pewno światełkiem nadziei są wczorajsze odczyty inflacji konsumenckiej. Bazowe CPI r/r poszło delikatnie w górę z 1.3% do 1.4% – członkowie BoE nie wiedzieli o tym jednak oczywiście podczas ostatniego posiedzenia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here