Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiPierwszy pełny tydzień marca rozpoczyna się od poprawy sentymentu na rynkach finansowych ze względu na kolejne informacje odnośnie zwiększonego optymizmu co do rozmów handlowych na linii USA-Chiny, gdzie mówi się nawet o porozumieniu znoszącym wszystkie lub niemal wszystkie cła nałożone przez Stany Zjednoczone na chińskie towary.


Dodatkowo wzrosły szanse na porozumienie w sprawie Brexitu i poparcia dla planu premier May, gdyż ta zaoferowała wsparcie dla uboższych części Zjednoczonego Królestwa w wysokości 1,6 mld funtów – niektórzy parlamentarzyści potraktowali to jako próbę kupienia głosów – ale koniec końców poparcie ma wzrosnąć – podaje The Sunday Times.

W rezultacie kontrakt na indeks strachu VIX spadł poniżej 15 pkt., indeksy giełdowe w Azji wzrosły wraz z walutami takimi jak AUD czy NZD i przede wszystkim GBP. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w tym tygodniu pojawi się seria ciekawych publikacji, które mogą wpłynąć na zwiększenie zmienności na rynku.

Już jutro w nocy poznamy decyzję Banku Australii, który ostatnio zmienił swoje nastawienie z lekko jastrzębiego na neutralne, co wywołało przecenę dolara australijskiego. Od tamtego czasu poznaliśmy szereg danych makro, które faktycznie takie stanowisko RBA potwierdzają. Podczas tego posiedzenie istotnym zatem będzie potwierdzenie neutralnego podejścia, bo skierowanie się w stronę luzowania polityki pieniężnej mogłoby AUD jeszcze bardziej zaszkodzić.

Również decyzję podejmie w tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej, która zapewne opowie się za dalszym utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie zwłaszcza, że widmo spowolnienie napędzane przez słabość gospodarki niemieckiej, zostało oddalone przez zapowiedź kolejnego programu stymulacji fiskalnej przez rząd.

Kolejne decyzje wyda Bank Turcji oraz Bank Kanady, który również ma za sobą nienajlepszy odczyt PKB za IV kwartał głównie spowodowany spadkiem cen ropy w tamtym okresie.

Ważnym wydarzeniem będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego, konferencja Mario Draghiego oraz najnowsze projekcje makroekonomiczne dla gospodarki strefy euro. Spowolnienie gospodarcze wydaje się być głębsze i dłuższe w czasie niż pierwotnie EBC zakładał, więc uczestnicy rynku ze zniecierpliwieniem czekają na interpretację takiego stanu rzeczy.

Tydzień z kolei zakończymy publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy, czyli popularnych NFP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here