Naga MarketsBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Analitycy oczekują wzrostu zatrudnienia w okolicach 180 tysięcy osób. Byłoby to więc 52 tys. więcej niż przed miesiącem, kiedy to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła +128 tys. etatów. 


W listopadzie przybyło 180 tys. miejsc pracy

Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki listopadowego jobs report. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost liczby miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie przyspieszył w listopadzie, gdy byli strajkujący pracownicy General Motors (GM.N) wrócili do pracy, co potwierdziłoby, że gospodarka pozostała na umiarkowanej ścieżce wzrostu pomimo przedłużającego się załamania produkcji.

Według sondażu przeprowadzonego przez Reutersa wśród ekonomistów, w listopadzie prawdopodobnie przybyło 180 000 miejsc pracy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 40-dniowy strajk około 46 000 pracowników w zakładach GM w Michigan i Kentucky ograniczył wzrost zatrudnienia do 128 000 miejsc pracy w październiku, podczas gdy średni roczny wzrost zatrudnienia plasował się na poziomie 167 tys. miejsc pracy miesięcznie.

– Mamy do czynienia z gospodarką Goldilocków, ani zbyt gorącą, ani zbyt zimną. Ale nadal martwię się, że recesja w produkcji i słabe zaufanie do biznesu mogą w końcu zaszkodzić wzrostowi zatrudnienia i działalności gospodarczej – powiedział Sung Won Sohn, ekonomista na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles.

NFP pokryje się z ADP?

Reuters zwraca jednak uwagę, że wzrost zatrudnienia w listopadzie może spaść poniżej oczekiwań. Opublikowany w minioną środę raport ADP National Employment wykazał bowiem ostre spowolnienie wzrostu nowych miejsc pracy. Wynika z niego, że mimo prognoz na poziomie 140 tys., w listopadzie br. amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 67 tysiące nowych miejsc pracy.

– W listopadzie rynek pracy wykazywał oznaki spowolnienia. Producenci towarów nadal zmagali się z problemami (…) Tworzenie miejsc pracy zwolniło we wszystkich rozmiarach firm – komentował Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– Rynek pracy traci blask. Producenci towarów i sprzedawcy detaliczni redukują zatrudnienie. Liczba miejsc pracy spada, a jeśli wzrost zatrudnienia zwolni, bezrobocie wzrośnie – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Spada średni wzrost zatrudnienia 

Mimo że rynek pracy jest odporny pomimo spowolnienia inwestycji w biznesie, średnie tempo tworzenia nowych miejsc pracy znacząco spadło w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, kiedy to plasowało się ono na poziomie 223 tys. miejsc pracy miesięcznie.

Uspokajającym jest jednak to, że wciąż tworzonych jest znacznie powyżej 100 tys. miejsc pracy miesięcznie, które są potrzebne, aby nadążyć za wzrostem liczby ludności w wieku produkcyjnym.

Analitycy i ekonomiście prognozują, że stopa bezrobocia pozostanie niezmieniona i wyniesie 3,6%, a średnie zarobki godzinowe wzrosną o 0,3% w listopadzie, po wzroście o 0,2% w październiku, co pozwoliłoby utrzymać roczny wzrost płac na poziomie 3,0% w listopadzie.

– Aktualizacje na temat zatrudnienia, stopy bezrobocia i wzrostu zarobków zapewnią uczestnikom rynku finansowego i obserwatorom polityki, podobnie jak ostatnie oznaki napiętej sytuacji na rynku pracy, będą nadal wzmacniać wydatki konsumpcyjne, a tym samym wspierać pogląd Fed, że polityka pieniężna pozostaje wystarczająco akomodacyjna – powiedział Sam Bullard, starszy ekonomista w Wells Fargo Securities.

Opinie analityków

W opinii analityków Deutsche Bank, dzisiejsza publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy “coś zmieniła”. Spodziewają się oni, że liczba nowych miejsc pracy wzrosła w listopadzie br. o 190 tys., średnie godzinowe wynagrodzenia wzrosły o 0,3%, a stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie 3,6%.

Nieco mniej optymistyczne, choć wciąż satysfakcjonujące projekcje przedstawili natomiast analitycy z National Bank Financial. Sugerują oni, że zatrudnienie w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych mogło ulec pewnej poprawie. Jednym z czynników przemawiających za takim stanem rzeczy miałby być raport Markit Economics, w którym po raz pierwszy od trzech miesięcy odnotowano wzrost zatrudnienia:

– W związku z tym, oczekujemy niewielkiego przyspieszenia procesu tworzenia miejsc pracy do 160 tys. osób, czyli poziomu znacznie przewyższającego poziom, który Atlanta Fed uważa za wystarczający do wchłonięcia nowych uczestników rynku pracy i utrzymania stopy bezrobocia na stałym poziomie w perspektywie długoterminowej (+110 tys. /miesiąc) – wskazują dodając, że stopa bezrobocia powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie.

Analitycy Robobank oczekują natomiast zmiany zatrudnienia w listopadzie na poziomie 183 tys. Ich zdaniem stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 3,6%, a średni wzrost zarobków wyniesie o 0,3% m/m i 3,0% r/r.

Jedne z najśmielszych prognoz przedstawili analitycy TD Securities, którzy uważają, że liczba miejsc pracy wzrosła w listopadzie br. aż o 200 tys. Równocześnie wskazują oni na możliwość spadku bezrobocia do 3,5% oraz wzrostu wynagrodzeń o 0,3% w ujęciu miesięcznym i 3,0% w ujęciu rocznym.

Podobnego zdania są także analitycy Danske Bank. Oni również spodziewają się bowiem zmiany zatrudnienia w listopadzie na poziomie 200 tys.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDM mBank: Orange z z obniżoną rekomendacją do “akumuluj”. Spółka zbliża się do oporu
Następny artykułCyrusOne zaatakowane przez hakerów. W tle okup rzędu ok. 300 000 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here