Naga MarketsJapońscy prokuratorzy z 10 prefektur aresztowali łącznie 16 osób w związku z podejrzeniem o udział w cryptojackingu kryptowalutowym. Jest to działanie polegające na zainfekowaniu komputerów i wykorzystywania ich do kopania kryptowalut bez wiedzy właścicieli. Monero jest kryptowalutą, którą najczęściej się wykopuje w tego rodzaju atakach.

Aresztowania trwały już od marca tego roku, jednak ogłoszono je dopiero 14 czerwca w lokalnej prasie. Mężczyźni w wieku od 18 do 48 lat podejrzani są o prowadzenie stron internetowych zawierających wirusy cryptojackingowe.

Sumy ukradzione przez mężczyzn nie były warte starań. Największa ukradziona kwota wyniosła jedynie 120 tys. jenów czyli ledwo ponad tysiąc dolarów. Biorąc pod uwagę raport mówiący o tym, że 5% wszystkich monet Monero jest wykopywanych przez złośliwe oprogramowanie, to japońska policja złapała raczej tylko nieuważne płotki, a nie dużych, ostrożnych oszustów.

Hisashi Sonoda, profesor z Konan Law School specjalizujący się w cyberprzestępstwach powiedział, że aresztowania mogły nastąpić zbyt szybko i bezpodstawnie. Jego zdaniem w japońskim prawie nie ma na razie precedensów w kwestii podejścia do podobnych spraw. Prouratorzy prowadzą równolegle inne postępowanie, gdzie sprawcy mieli zapłacić za swoje czyny po 100 000 JPY zadośćuczynienia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here