Naga Marketskongres Wall Street bacznie obserwuje wybory do Kongresu USA, które odbędą się w przyszłym tygodniu, ponieważ wyniki wpłyną na decyzje polityczne, które z kolei mogą wpłynąć na gospodarkę i wydatki konsumpcyjne. Jeśli republikanie utrzymają lub rozszerzą swoją władzę w Kongresie, prezydent Donald Trump może zyskać dodatkowe „paliwo” do realizacji swoich politycznych planów, w tym dalszych reform podatkowych. Z kolei zwiększone wpływy demokratów mogą doprowadzić nawet do próby sądzenia obecnego prezydenta USA i jego administracji.


Podczas listopadowego głosowania Amerykanie wybiorą na dwuletnią kadencję 435 kongresmenów do Izby Reprezentantów i jedną trzecią senatorów (35) na sześcioletnią kadencję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy przygotowują się na podzielony Kongres. Uważa się, że Demokraci wygrywają w Izbie, a Republikanie przejmą władzę w Senacie, co jest odzwierciedleniem aktualnych prognoz wyborczych. Oczywiście sentyment może się zmienić w ostatnim tygodniu przed wyborami (6 listopada), a inwestorzy na całym świecie pamiętają, że Trump przegrywał w sondażach przed niespodziewanym zwycięstwem w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

– Międzynarodowe wybory do Kongresu zazwyczaj nie są ważnym wydarzeniem na rynku w USA, nie mówiąc już o wpływie na światowy rynek, ale tym razem może być inaczej – uważają analitycy Citigroup.

Wpływ wyborów na rynki akcyjne

stock marketPrzejęcie Senatu przez Demokratów może zrujnować giełdę z powodu obaw o niestabilność polityczną, w tym możliwe przesłuchania administracji Trumpa. Ale spadek cen akcji w USA w tym miesiącu może być jeszcze większy nawet przy podzielonym Kongresie. Jeśli Demokraci wygrają w Izbie może to zmniejszyć szanse na poważne zmiany w polityce USA.

Wydatki infrastrukturalne są jednym z obszarów, w którym Trump i Demokraci mogliby znaleźć kompromis. Z kolei przejęcie przez Demokratów Izby i Senatu prawdopodobnie zaskoczyłby rynek i doprowadziłby do silnej wyprzedaży akcji. Demokraci uzyskaliby możliwość zmiany podatków wprowadzonych przez Tumpa lub rozpoczęcia sądowego oskarżenia prezydenta i jego administrację, co mogłoby znacznie naruszyć zaufanie inwestorów i przedsiębiorców.

Z drugiej strony zwycięstwo Republikanów, które pozwoliłoby zachować im całkowitą kontrolę nad Kongresem zwiększyłoby szanse na większą reformę podatkową i dalsze regulacje. Mogłoby to także ośmielić Trumpa do kontynuowania swojej protekcjonistycznej polityki handlu międzynarodowego nakładając jeszcze większe cła.

– Początkowa reakcja może być pozytywna, ale istnieją pewne negatywne potencjalne konsekwencje, jeśli po wynikach okaże się, że nie została uzyskana kontrola polityki administracyjnej – powiedział Rick Meckler, partner w Cherry Lane Investments w New Vernon, New Jersey.

Jak zareaguje dolar amerykański?

Jeśli Republikanie zatrzymają zarówno Izbę, jak i Senat, dolar amerykański powinien się umocnić. Biorąc pod uwagę zakłócenia na międzynarodowych liniach dostaw produktów i rosnące koszty produkcji wynikające z taryf Trumpa, dolar jest postrzegany jako bezpieczna przystań i umacnia się po nałożeniu cła na chiński, europejski i kanadyjski import w tym roku.

Jednak podzielony Kongres jest postrzegany jako negatywny impuls dla dolara, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek nowy bodziec fiskalny mógł zostać uruchomiony, aby zrównoważyć prognozy spowolnienia wzrostu gospodarczego USA w przyszłym roku.

Demokratyczny Kongres mógłby również podważyć siłę dolara, jeśli doprowadzono by do całkowitej blokady w Waszyngtonie, ponieważ zwiększyłoby to ryzyko odwołania rządu i oznaczałoby to bardziej niestabilne środowisko polityczne przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku. Kongres w rękach Demokratów mógłby wycofać się z części środków zastosowanych podczas realizacji polityki handlowej Trumpa, co pomogłoby innym walutom, przede wszystkim walutom rynków wschodzących.

Zobacz również: W jakim miejscu znajduje się rynek akcji?

Co wybory oznaczają dla rynków wschodzących?

EMPerspektywy dla rynków wschodzących są związane z siłą dolara amerykańskiego i polityką handlową USA. Aktywa rynków wschodzących po wyborach prawdopodobnie zareagują odwrotnie do dolara amerykańskiego. Demokratyczne przejęcie jednej lub obu izb Kongresu zmniejszyłoby napięcia w rozmowach handlowych z Chinami, uważa Bertrandem Delgado, dyrektor rynków wschodzących w Societe Generale w Nowym Jorku.

Z kolei większa władza Republikanów mogłaby przełożyć się na dalszą wyprzedaż aktywów rynków wschodzących, ponieważ spodziewane jest kontynuowanie międzynarodowej polityki handlowej. Nałożone sankcje i cła na Chiny silnie odbiły się w tym roku na rynkach wschodzących, zauważają analitycy.

Zobacz również: Ron Paul: Brak podatku od kryptowalut pomógłby uchronić USA przed recesją

Jak może zareagować rynek obligacji?

obligacjeJeśli Demokraci przejmą jedną lub obie izby Kongresu, dalsze wysiłki zmierzające do zmiany kodeksu podatkowego najprawdopodobniej opóźnią się, ale mogą nie być w stanie wycofać obniżek podatkowych wprowadzonych przez Republikanów w grudniu zeszłego roku lub zwiększyć wydatki na programy społeczne. W rezultacie mało prawdopodobne jest, że deficyt wzrośnie w szybszym tempie niż obecnie lub będzie wymagał dodatkowych kredytów, a to może być odebrane pozytywnie dla cen obligacji.

Zobacz również: Goldman Sachs: Powrót strachu na rynki dobry dla złota

– Rozbity rząd będzie oznaczał, że ​​nic nie zostanie zrobione – powiedział Gennadiy Goldberg, strateg ds. strategii w TD Securities w Nowym Jorku.

Jeśli Republikanie utrzymają swoją przewagę w Kongresie najprawdopodobniej poradzą sobie z deficytem budżetowym. Mogą próbować wprowadzać kolejne zmiany podatkowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here