Naga MarketsJak zacząć stosować teorię fal Elliotta? Inwestorzy, którzy po raz pierwszy odkrywają teorię fal Elliotta, są najczęściej pod największym wrażeniem jej zdolności przewidywania kierunku trendów na rynku. To robi wrażenie. Ale prawdziwa siła teorii się tu nie kończy. Teoria fal jest również metodą identyfikacji momentu, w którym trend na rynku może się zmienić. Co stanowi wskazówkę, kiedy można otworzyć pozycję, a kiedy zamknąć, tak żeby mieć największe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu?

Sprawdź też: Na czym polega teoria fal Elliotta?

Te artykuły również Cię zainteresują

W jaki sposób zacząć stosować teorię fal Elliotta? Zaczynając na najbardziej podstawowym poziomie. Reguła fal Elliotta działa na podstawie identyfikacji struktur w cenach rynkowych. Innymi słowy zaczynamy od analizy fal na wykresie.

Struktura fal Elliotta składa się z impulsów i fal korygujących. Fala będąca impulsem składa się z pięciu podfal. Porusza się w tym samym kierunku jak trend następnej bardziej złożonej fali. Fala korygująca dzieli się na trzy podfale. Porusza się w kierunku przeciwnym do trendu następnej bardziej złożonej fali. Jak pokazuje rycina poniżej te podstawowe formacje budują pięciofalowe i trójfalowe bardziej złożone struktury (czy jak określał to Elliott struktury „wyższych stopni”).

TFE 3

Na powyższej ilustracji, fale 1,2,3,4 i 5 razem tworzą złożoną sekwencję impulsu, opisaną [1]. Struktura impulsowa fali (1) mówi, że notowania przy następnym wyższym stopniu trendu będą zwyżkować. Ostrzega również, że można oczekiwać składającej się z trzech fal korekty, w tym przypadku trendu spadkowego. Po korekcie, fali (2), następują fale (3), (4) i (5), żeby zakończyć sekwencję impulsu złożonego wyższego stopnia oznaczonego, jako fala 1. W tym momencie pojawia się trójfalowa korekta tego samego stopnia, oznaczona jako fala 2. Stosując zasadę fal Elliotta, naszym pierwszym zadaniem jest spojrzeć na wykresy notowań i zidentyfikować kompletne struktury pięciofalowe i trójfalowe. Tylko wtedy będziemy w stanie zinterpretować, gdzie znajduje się rynek i w którą stronę może zmierzać.

Stosując teorię Elliotta do jakiegokolwiek wykresu należy pamiętać, że teoria nie daje gwarancji, że rzeczywiście spełnią się przypuszczenia na niej oparte. Zamiast tego dostarcza obiektywnych środków, umożliwiających identyfikację prawdopodobieństwa wystąpienia przyszłych trendów na rynku. W każdej chwili istnieje jedna lub więcej możliwych interpretacji sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest, żeby inwestor wnikliwie ocenił prawdopodobieństwo wystąpienia każdej z interpretacji.

Traktuj teorię fal Elliotta, jako mapę mówiącą jak poruszać się na rynku, a swoje pomysły inwestycyjne, jak podróż. Zaczynamy podróż ze szczegółowym planem, ale zmieniające się warunki mogą zmusić nas do zmiany trasy. Alternatywne interpretacje są znakami drogowymi, które czasem okazują się najlepszym możliwym rozwiązaniem. Szczegółowe zasady stworzone przez Elliotta ograniczają liczbę możliwych prawdopodobnych interpretacji do minimum. Podczas analiza zazwyczaj uznaje się za preferowane te interpretacje, które spełniają największą liczbę wytycznych. Interpretacje alternatywne są niezwykle istotną częścią korzystania z teorii fal Elliotta.

invest

Innym kluczem do stosowania teorii fal Elliotta są liczby Fibonacciego. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że analiza rynku Fibonacciego była pionierskim dziełem R.N. Elliotta. Żeby skutecznie korzystać z liczb Fibonacciego należy najpierw poprawnie zinterpretować fale za pomocą teorii Elliotta. Elliott miał dwa najważniejsze spostrzeżenia dotyczące związku liczb Fibonacciego z falami. Po pierwsze, fale korygujące mają tendencję do naśladowania poprzednich impulsów tego samego stopnia w sposób odpowiadający proporcjom wynikającym z liczb Fibonacciego. Proporcje falowe często wynoszą: 38%, 50% i 62%. Po drugie, proste impulsy tego samego stopnia w bardziej złożonych strukturach mają tendencję do pozostawania w proporcjach zbieżnych z liczbami Fibonacciego.

Zasady interpretacji fal połączone z liczbami Fibonacciego są potężnym narzędziem tworzenia strategii inwestycyjnych i redukcji ryzyka. Stosowanie teorii fal Elliotta wspiera decyzje inwestorów dotyczące momentu wejścia na rynek, momentu wyjścia i momentu, w którym należy ze strategii zrezygnować. Tym samym, teoria fal Elliotta pozwala na identyfikację najbardziej prawdopodobnego trendu na rynku.

Podstawy teorii fal Elliotta zostały sformułowane przez samego Elliotta i są w pełni opisane w standardowych podręcznikach dotyczących analizy fal. Jednym z podręczników jest „Elliott Wave Principle — Key to Market Behavior” (polskie wydanie pt. „Teoria fal Elliotta”), napisany przez A.J. Frosta i Roberta R. Prechtera, Jr. (Prechter jest założycielem i przewodniczącym stowarzyszenia Elliott Wave International). Książka ocaliła teorię fal Elliotta od zapomnienia, sprawiła, że teoria zyskała akceptację na świecie i jest, być może, najbardziej wyrafinowanym rodzajem analizy technicznej. Trzeba pamiętać, że stosowanie teorii Elliotta jest proste, ale pełne opanowanie tego stosowania wymaga lat praktyki i ciężkiej pracy. Tym niemniej jednak, warto zainwestować czas, żeby nauczyć się poprawnej interpretacji fal. Istnieje kilka programów, bazujących na teorii fal Elliotta, które mają wyliczać najlepsze możliwe interpretacje fal. Jednak, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe zmienne na rynku, najlepiej zrobić to samemu.

Żeby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę: Club EWI homepage, gdzie oferujemy materiały pomocnicze, które pomogą ci w stosowaniu teorii fal Elliotta.

Artykuł pochodzi z największego na świecie serwisu analizy technicznej został udostępniony dzięki współpracy Elliott Wave International & Infoinwestor.pl.

Rozwinięciem Tematyki będzie Wykład Michaela Maddena z Elliott Wave International (tłumaczony na język polski) podczas konferencji FxCuffs 2016 oraz Warsztatów na temat

“HOW TO MAXIMIZE YOUR FOREX TRADING SUCCESS USING THE ELLIOTT WAVE MODEL”

[otw_shortcode_button href=”https://rejestracja.fxcuffs.pl/” size=”large” icon_position=”left” shape=”square” color_class=”otw-red” target=”_blank”]Biorę udział w FxCuffs[/otw_shortcode_button]

 Aby wziąć udział w FxCuffs 2016 i warsztatach Michaela Maddena

wybierz BILET GOLD i skorzystaj z 30% zniżki

(kod rabatowy:    warsztaty30    )Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here