Naga MarketsTrend is your friend - głosi stare przysłowie maklerów. Tylko jak wyznaczyć trend?
Trend is your friend – głosi stare przysłowie maklerów. Tylko jak wyznaczyć trend?

Jak przekonują analitycy Elliott Wave International – prostota ponad wszystko. Poznając analizę techniczną zaczynamy od najprostszych narzędzi, które zaskakująco często są w stanie wskazać punkt zwrotny na wykresie. W jaki sposób prosta linia może poprawić Twój trading?


“Jak wyznaczać linię trendu” to jedna z pierwszych lekcji, którą przerabiają ludzie chcący zgłębić temat analizy technicznej. Zwykle jednak, po znalezieniu odpowiedzi pochylają się nad bardziej zaawansowanymi tematami, porzucając często te najprostsze narzędzie analizy technicznej.

Byłbyś jednak zdziwiony jaką wartość może mieć ta pojedyncza linia na Twoim wykresie. Jeffrey Kennedy opisując ten temat w Trader’s Classroom ujął to tak:

Linia trendu reprezentuje zbiorową psychologię rynku, podział pomiędzy niedźwiedziami a bykami. Gdy linia ma nachylenie dodatnie, przekaz jest jasny – byki kontrolują rynek. Analogicznie, gdy linia trendu zniżkuje przewagę posiadają niedźwiedzie. Kąt nachylenia linii trendu będzie odpowie nam również na pytanie czy rynek jest nastawiony skrajnie optymistycznie, czy być może wśród inwestorów pojawiła się panika.

Linia trendu pomoże Ci zidentyfikować nastawienie rynkowe. Czy sytuacja jest na tyle dobra, że warto kupować? Rozważmy to na przykładzie wykresu Google (GOOG):

Pierwsze dwa dołki z lat 2004/2005 połączone prostą kilkukrotnie wskazały punkty zwrotne na rynku. W większości przypadków linia trendu działa jednak jako wsparcie lub opór dla ceny.

To są podstawy. Przejdźmy o szczebel wyżej, bowiem istnieje więcej metod na wyznaczenie linii trendu. Gdy rynek jest w fazie korekty, często można wyznaczyć linię łączącą jej ekstrema – tzw. linię korekty. Wyznaczając linię równoległe stworzymy kanał w którym zawiera się ruch korekcyjny.

W wielu przypadkach po wybiciu kanału dochodzi do jego powtórnego testu. Rynek sprawdza wówczas czy trend ma szansę trwać dalej. Przedstawiono to na wykresie soi i jak zauważa autor – równoległa linia korekty zapewniła wsparcie dla silnego wybicia w górę:


To zaledwie ułamek tego, co warto wiedzieć na temat linii trendu i ich roli w wyznaczaniu potencjalnych punktów zwrotnych na wykresie. Autorem tego artykułu jest Jeffrey Kennedy, który stworzył również darmowy, czternastostronnicowy eBook Trading the Line — 5 Ways You Can Use Trendlines to Improve Your Trading Decisions. Jest on dostępny w języku angielskim na stronie Elliott Wave International
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here