Naga MarketsOczekiwania dotyczące Arabii Saudyjskiej i innych krajów OPEC, że zrekompensują brak dostaw ropy naftowej z Iranu, gdy sankcje USA wejdą w pełni w życie w listopadzie, mogą być zbyt optymistyczne. Zdaniem analityków z RBC Capital Markets, rynki nie doceniają ryzyka związanego z reakcją Teheranu. Istnieje co najmniej kilka możliwych scenariuszy, każdy z nich wpłynie na cenę czarnego złota.

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły w środę o 1,3%, ale jak dotąd w 2018 r. wzrosły o ponad 15%. West Texas Intermediate staniał o 1,6% wczoraj po tym, jak obawy o wpływ huraganu Gordon na produkcję w Zatoce Meksykańskiej zmniejszyły się, ale od początku roku do dnia dzisiejszego podrożał blisko o 14%.

Ropa Brent od początku roku

Dla inwestorów na ropie naftowej kluczowym pytaniem jest reakcja Iranu. Analitycy RBC przewidują trzy możliwe scenariusze. Jak na razie Teheran pracuje nad projektem rządowej kryptowaluty, która pozwoli ominąć blokadę międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.

Przeczekanie

W najbardziej neutralnym cenowo scenariuszu Iran starałby się pozostać w dobrych stosunkach z Europą i innymi międzynarodowymi partnerami handlowymi, przestrzegając swoich zobowiązań wynikających z umowy jądrowej, unikając eskalacji działań wojskowych i próbując po prostu przeczekać kryzys stosunków z administracją Trumpa.

Do tej pory Teheran nadal przestrzegał swoich zobowiązań, tak wynika z najnowszego raportu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Pytanie brzmi, czy będzie to aktualne po przywróceniu pełnych sankcji 4 listopada. Staje się jasne, że przywódcy europejscy nie będą w stanie zapewnić gwarancji niezbędnych do utrzymania firm działających w Iranie.

Przywódca kraju, Ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że Iran wznowi swój program jądrowy, jeśli Europa nie zapewni istotnych bodźców ekonomicznych do dalszego przestrzegania przepisów. Ponadto kraj zagroził zablokowaniem regionalnych dostaw energii przez Cieśninę Ormuz, jeśli jego własny eksport będzie utrudniony.

Dalsza eskalacja

Podstawowym scenariuszem RBC jest sytuacja, w której Iran dąży do “dalszej eskalacji”, którą określono jako “umiarkowanie byczy scenariusz”, niosący ze sobą geopolityczną premię za baryłkę od 5 do 10 USD. Iran wznowiłby zawieszoną działalność nuklearną, jednocześnie umożliwiając inspektorom międzynarodowym odwiedzanie zadeklarowanych lokalizacji w celu sprawdzenia, czy program nadal dotyczy jedynie celów cywilnych.

Każde uruchomienie elektrowni jądrowej musi wywołać silną retoryczną reakcję ze strony Izraela. Iran prawdopodobnie zwiększyłby wsparcie dla antysaudyjskich rebeliantów Houthi w Jemenie i dla Hezbollahu. RBC oczekuje dalszego stałego wzrostu liczby ataków rakiet balistycznych wystrzeliwanych z Jemenu w stronę Arabii Saudyjskiej, a także bardziej prowokacyjnych manewrów wojskowych.

Duża agresja

Trzeci, najbardziej byczy dla ropy scenariusz zakłada podjęcie przez Iran jeszcze bardziej agresywnych działań, w tym całkowite wycofanie się z traktatu nuklearnego i bezpośrednie wysiłki na rzecz ograniczenia ruchu morskiego przez Cieśninę Ormuz i Bab-al-Mandab.

Mogłyby temu towarzyszyć wzmożone ataki cybernetyczne, wykraczające skalą ponad incydent z 2012 roku, kiedy to złośliwe oprogramowanie skasowało dane z trzech czwartych komputerów państwowego koncernu naftowego Saudi Aramco.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here