Naga MarketsGościem programu Okiem Eksperta emitowanego w Comparic24.tv był Krzysztof Socha, Dyrektor Inwestycyjny w Esaliens TFI. W rozmowie z Adamem Rakiem, Socha opowiadał m.in. w jaki sposób do inwestowania podchodzą profesjonaliści.


Profesjonaliści działają inaczej niż inwestorzy indywidualni

Na początku programu, Krzysztof Socha wyjaśnia na czym polega jego rola w Esaliens TFI, gdzie zarządza aktywami. W funduszu działa się nieco inaczej przy podejmowaniu decyzji niż w przypadku tego, jak zazwyczaj robią to inwestorzy indywidualni.

Do wyboru okazji inwestycyjnej można posłużyć się jednym z kilku podejść, wśród których najbardziej znane to bottom-up oraz top-down. W przypadku tego drugiego podejścia, analizę zaczyna się od góry wybierając np. kraj, następnie zapoznając się z jego gospodarką oraz dobrze rokującym sektorem. Kolejny krok to wybranie branży, a z niej wyodrębnienie poszczególnych spółek lub całego portfela. Odwrotne podejście to tzw. bottom-up, którego zwolennikiem jest Krzysztof Socha. Jednakże w tym przypadku potrzeba więcej wiedzy i doświadczenia. Jak może wyglądać taki proces? Tego dowiesz się z poniższego wideo:


Co z analizą techniczną?

W trakcie wywiadu poruszona została kwestia analizy technicznej w profesjonalnym inwestowaniu. Krzysztof Socha powiedział, że do wyboru spółki / aktywa kieruje się przede wszystkim analizą fundamentalną. Na jej podstawie podejmowana jest decyzja.

Analiza techniczna również bywa pomocna, jednakże tylko wtedy, gdy decyzja została już podjęta, a do określenia pozostaje moment wejścia na rynek. Wtedy AT może pomóc wyznaczyć poziom zajęcia pozycji.

Warto zwrócić uwagę, że fundusz obiera dla swoich inwestycji dłuższy horyzont czasowy, zazwyczaj wieloletni, a przynajmniej wielomiesięczny, stąd główne decyzje podejmowane są na podstawie analizy fundamentalnej. Traderzy krótkoterminowi, których transakcje trwają kilka godzin czy kilka dni nie analizują tak bardzo fundamentów, a bardziej skupiają się na technikaliach. Więcej na temat profesjonalnego inwestowania znajdziesz w zamieszczonym wyżej wideo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here