Naga MarketsW czym pomagają nam indeksy na giełdzie? Prelekcja Jacka Ostasa (GPW)Praktycznie każdy inwestor jest w stanie wymienić co najmniej kilka indeksów na warszawskim parkiecie. Pomagają one w szybki sposób ocenić kondycję całego rynku lub jego wybranej części. Jak wskazuje prelegent „ABC Inwestowania 2021”, indeksy doskonale sprawdzają się również w roli benchmarka przy ocenie wyników, czy też jako podstawa pod fundusze pasywne.Do czego można wykorzystać indeksy?

– Sposobem wykorzystania indeksów (o charakterze informacyjnym) jest traktowanie ich jako punkt odniesienia, jako benchmark dla oceny efektywności inwestowania, a więc mamy często do czynienia z funduszami inwestycyjnymi, które są zarządzane w sposób aktywny, gdzie jest zarządzający, którego rolą jest selekcjonowanie składników portfela, aby uzyskać jak najwyższe stopy zwrotu dla inwestorów. Żeby móc ocenić, czy taki zarządzający dobrze sobie radzi w swojej pracy, czy efektywnie zarządza tym fundusze, czy stopy zwroty rzeczywiście są dobre, musimy mieć jakiś punkt odniesienia. – wskazuje Jacek Ostas, członek zarządu GPW Benchmark.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, punkt odniesienia jest kluczowy do prawidłowej oceny efektywności. Jeśli dany zarządzający uzyska przykładowo stopę zwrotu w wysokości 10% danego roku, to bez porównania nie da się stwierdzić, czy jest to wynik dobry. Jeśli bowiem szeroki rynek wzrósł w tym czasie o 25%, to wynik ten jest niezwykle słaby. Z kolei, jeśli szeroki rynek zaliczyłbym w tym okresie wzrost o 2,5%, to wtedy można stwierdzić, że zarządzający poradził sobie bardzo dobrze, wyraźnie „pokonując” rynek.

ODBIERZ DOSTĘP DO VOD ABC INWESTOWANIA

Indeksy jako podstawa ETF

– Sposobem na wykorzystanie indeksów produktowo są pasywne fundusze inwestycyjne. Pasywne fundusze inwestycyjne (w przeciwieństwie do aktywnych) nie wymaga aktywnego zarządzania, czyli selekcji składników portfel funduszu przez zarządzającego, mechanizm jest automatyczny. Taki fundusz określa, na jakim rynku chce uzyskać ekspozycję i do jakiego indeksu ma się porównywać, jaki indeks ma śledzić. – podkreśla Jacek Ostas, członek zarządu GPW Benchmark.

– Zadaniem podstawowym jest śledzenie zmian indeksu giełdowego, a więc określa się dokładnie jaki indeks ma być odwzorowywany przez dany fundusz i jeżeli jest to WIG20, to w tym momencie należy nabyć akcje spółek wchodzących do WIG20 dokładnie w takich proporcjach, jakie one są zdefiniowane w tym indeksie. I w tym momencie taki fundusz będzie generował stopy zwrotu dokładnie takie same jak stopy zwrotu wynikające ze zmian indeksu WIG20. – dodaje także.

Warto wskazać, że fundusze ETF w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Polska giełda niestety pod tym względem pozostaje daleko w tyle za czołowymi rynkami (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, czy też Niemcy) i oferuje zaledwie kilka tego typu instrumentów. Co prawda Polscy inwestorzy mają dostęp do rynków zagranicznych, jednak wyższe koszty transakcyjne i ryzyko walutowy sprawiają, że ryzyko wtedy wyraźnie się zwiększa.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here