Naga MarketsJuż 7 października o 19:00 rozpoczniemy nową serię „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Pierwszym gościem będzie jedna z ikon analizy technicznej w Polsce – Mieczysław Siudek, który odpowiedział nam na kilka pytań wprowadzających do tematyki poniedziałkowej rozmowy.


Od ostatniego wywiadu z Panem w portalu Comparic minęły właśnie 3 lata. Jak zmienił się Pański trading w tym okresie?

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczerze to, co raz mniej traduje. Jakoś jest tak, że, co raz więcej uwagi poświęcam innym sprawom.  W zasadzie w zgodzie z moją metodą, przyszedł czas na zajmowanie się ważniejszymi dla mnie sprawami:

Trading jest środkiem do celu.

Wyślij kwiaty żonie. Pobaw się z dziećmi.

Życie jest krótkie.

Rynki będą zawsze dostępne.

Sytuacja polityczna na przestrzeni wspomnianych 3 lat zmieniła się diametralnie, czy mimo to rynki finansowe działają nadal według tych samych prawideł?

W perspektywie ostatnich 3 lat nie dostrzegam tu istotnych zmian, może poza długością ostatniego cyklu. Wprowadza to swego rodzaju uzasadnione obawy o pojawienie się zwiększonej zmienności na rynkach indeksowych.

Jest Pan rozpoznawalny w środowisku z obszernej wiedzy na temat  geometrii rynkowej. Jakie są jej przewagi nad innymi sposobami analizy technicznej?

Geometria rynku jest dość złożonym podejściem do tradingu. W zakres geometrii wchodzi na przykład analiza czasu, która nie jest zbyt często stosowana. Przypomnę słowa Ganna  „ Czas jest ważniejszy od ceny” To ma głębszy sens i to mocno związany z bazowaniem na fundamentach rynkowych. Patrząc na geometrię ceny, to też mamy trzy rodzaje poszukiwania setupów na bazie geometrii ceny. Mamy tu układy kontynuacyjne, szukające punktów odwrócenia, czy przełamań.

W ostatnim czasie rośnie ilość krytyków analizy technicznej. Jak odpowie Pan odpowie na zarzut, iż „domorosła” analiza techniczna nie ma sensu zestawieniu z najlepszymi funduszami na świecie, które zatrudniają najlepszych matematyków i statystyków do opracowywania strategii?

Analiza techniczna jest tylko elementem tradingu.  Na tej bazie możemy tworzyć swoją przewagę rynkową. Musimy być świadomi swoich słabych stron względem „profesjonalistów” i szukać swojego miejsca na rynku omijając ich przewagi i wykorzystując ich słabości. Trading, to nie tylko analiza techniczna, która pozwala zbudować nam strategię. Odpowiednie połączenie analizy technicznej z zarządzaniem pieniędzmi i zarządzaniem sobą może stwarzać dla nas warunki przewagi rynkowej.

Ciąg dalszy rozmowy z Mieczysławem Siudkiem odbędzie się nw trakcie webinaru już 7 października o 19:00. Zapisz się już teraz, klikając w baner poniżej:

DOŁĄCZ DO WEBINARU

Swoje propozycje pytań do naszego gościa możecie przesyłać między innymi w komentarzach na grupie Edukacja Inwestowania na Facebook’u, a także w poniżej w komentarzach do wpisu. Gorąco zachęcamy!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here