Naga MarketsPierwsze trzy miesiące 2019 roku to dla rynków finansowych wyjątkowy czas. Liczne problemy stojące przed globalną gospodarką pozostają nierozwiązane, ale inwestorzy wybrali by patrzeć na świat przez różowe okulary. Na pytanie „w co inwestować wiosną?” odpowiadają analitycy TMS Brokers, typując 5 okazji inwestycyjnych na obecny kwartał.


Najważniejsze gospodarki wyraźnie hamują a załamaniu ulega handel międzynarodowy – to efekt rozpętanych w ubiegłym roku przez Donalda Trumpa wojen handlowych. Mimo to rynki częściej w ostatnich miesiącach żyły nadzieją, że porozumienie handlowe jest możliwe. Scenę polityczną Wielkiej Brytanii trawił głęboki kryzys, w Izbie Gmin trwały niekończące się debaty nie prowadzące do rozwiązania kwestii Brexitu. Mimo to, inwestorzy odczuwali ulgę, że nie ma zgody na najczarniejszy scenariusz, czyli bezumowne wyjście z Unii Europejskiej. Spory udział w zdecydowanej poprawie nastrojów inwestycyjnych i rozładowaniu dominującej w końcówce 2018 roku awersji do ryzyka mieli bankierzy centralni, którzy od Frankfurtu, przez Nowy Jork po Wellington zdecydowali się na załagodzenie swojego stanowiska. Oznacza to odsunięcie w czasie normalizacji polityki, czyli w najprostszych słowach większą niż wcześniej zakładano płynność w ogólnoświatowym systemie finansowym.

POBIERZ RAPORT NA II KWARTAŁ BIEŻĄCEGO ROKU

Skutkowało to wykrystalizowaniem się wielu mocnych trendów. Amerykańskie i zachodnioeuropejskie indeksy odbiły o około 10 proc. Jeszcze mocniejszy wystrzał rzędu 20-30 zaliczyły chińskie średnie giełdowe. W tyle pozostał jednak rodzimy rynek – w pierwszym kwartale WIG, czy WIG20 zanotowały skromne zwyżki. Kilka procent podniósł się grupujący spółki średnie mWIG40, a dwucyfrową stopę zwrotu wypracowały jedynie „maluchy” tworzące sWIG80. Silne przetasowania na rynkach bazowych nie przełożyły się na wybuch zmienności złotego. EUR/PLN pozostawał w zakresie 4,25- 4,35 i marzec kończy niemal dokładnie w jego środku i zarazem właściwie w tym samym punkcie co 2018 rok. Jeśli chodzi i najważniejsze waluty to prym wiódł funt szterling. W ogonie stawki znalazło się euro – nie zmaterializował się szeroko antycypowany scenariusz umocnienia wspólnej waluty. W koszyku gospodarek wschodzących bardzo silny był rubel a pod presją znów znalazła się turecka lira.

Wśród typów inwestycyjnych na najbliższy kwartał, analitycy TMS Brokers wskazują m.in. na parę walutową EUR/USD. Mają także kilka wskazówek dot. akcji, indeksów i surowców. Sprawdźcie więcej w specjalnym raporcie „5 okazji inwestycyjnych na wiosnę”. Do pobrania tutaj: https://go.tms.pl/okazjewiosnaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here