Naga MarketsW ciągu ostatnich 50 lat wartość złota wzrosła ponad 46-krotnie. Dług federalny eksplodował W ciągu ostatnich 50 lat wartość złota wzrosła ponad 46-krotnie, że zagregowaną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą około 8%.
W sytuacji, gdy dolar nie ma poparcia w twardych aktywach, dług federalny zbliża się do 28 bilionów dolarów, co stanowi ponad 130% amerykańskiego PKB. W 2020 roku rząd federalny wydał w sumie 6,55 biliona dolarów, mimo że uzyskał “tylko” 3,42 biliona dolarów – czyli około połowę tej kwoty – w postaci dochodów podatkowych.
Jak wielokrotnie powtarzał Ray Dalio, miliarder, założyciel Bridgewater, największego na świecie funduszu hedgingowego, “gotówka to śmieć”.

  • Dług federalny zbliża się do 28 bilionów dolarów
  • W 2020 roku rząd federalny wydał w sumie 6,55 biliona dolarów
  • Złoto, którego cena nie była już stała, zanotowało wzrost o 385% od końca 1974 do 1980 roku

Złoto jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na świecie

W tym roku przypada 50. rocznica końca złotego standardu w USA. W sierpniu 1971 r. prezydent Richard Nixon formalnie uniezależnił dolara od złota, co oznaczało, że dolar nie był już wymienialny na kruszec. Z dnia na dzień dolar stał się walutą wolnorynkową, wycenianą jedynie poprzez porównanie z innymi walutami światowymi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednakże nadal istniały ograniczenia dotyczące posiadania złotych monet, sztabek i tym podobnych na własny użytek. Dopiero gdy prezydent Gerald Ford podpisał ustawę w grudniu 1974 roku, Amerykanie mogli swobodnie kupować i handlować złotem, po raz pierwszy od ponad 40 lat.

Wiele się w związku z tym wydarzyło. Złoto, którego cena nie była już stała, zanotowało wzrost o 385% od końca 1974 do 1980 roku, kiedy to metal osiągnął szczyt na poziomie 850 dolarów za uncję, podczas gdy Stany Zjednoczone zmagały się z historycznym poziomem inflacji.

W ciągu ostatnich 50 lat wartość złota wzrosła ponad 46-krotnie, przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej około 8%.

Możliwość swobodnego handlu złotem była oczywiście korzystna dla inwestorów. Obecnie złoto jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na świecie, a jego dzienny wolumen obrotu wynosi ponad 145 miliardów dolarów, jak podaje Światowa Rada Złota. Tylko S&P 500 i amerykańskie obligacje skarbowe obracają większą kwotą – jednak nieznacząco.

Era gwałtownego wzrostu zadłużenia

Wadą jest to, że w latach, które upłynęły od zakończenia systemu złotej waluty, nastąpił znaczący i rosnący brak dyscypliny dotyczący wydatków rządowych. Przed 1971 rokiem istniało naturalne ograniczenie ilości drukowanych pieniędzy. Nowe emisje były uzależnione od ilości złota w narodowej kasie.

Dziś, gdy dolar nie jest oparty na twardych aktywach, ale na “pełnej wierze i zaufaniu” rządu USA, dług federalny zbliża się do astronomicznej kwoty 28 bilionów dolarów, co stanowi ponad 130% wielkości amerykańskiego PKB.

W 1960 roku dług federalny wynosił tylko nieco ponad połowę PKB, co obrazuje jak dramatycznie zmieniły się czasy.

Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach zadłużenie wzrośnie jeszcze bardziej, po tym jak Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta, a kontrola Kongresu przeszła na stronę Demokratów. Biden, który w listopadzie skończył 78 lat, wezwał do stworzenia pakietu pomocy gospodarczej o wartości 1,9 biliona dolarów, który zawierałby czeki na 1400 dolarów dla wszystkich dorosłych Amerykanów.

Powrót do standardu złota prawdopodobnie nie jest już wykonalny. Według Departamentu Skarbu, oficjalne rezerwy złota wynoszą obecnie około 261 milionów uncji, a ich wartość rynkowa wynosi około 493 miliardów dolarów.

To po prostu za mało metalu, by wesprzeć tak dużą gospodarkę jak amerykańska – chyba że cena każdej uncji złota zostałaby ustalona na astronomicznym poziomie 100 000 dolarów.

Pojawiły się pewne dyskusje na temat uczynienia Bitcoina walutą rezerwową. Podobnie jak w przypadku złota, jego podaż jest ograniczona i ma on potencjał, by się rozwijać. Lecz w tej chwili, kryptowaluty są zbyt zmienne.

Więc na razie pozostajemy przy obecnym systemie monetarnym nieograniczonego drukowania pieniędzy, co z kolei sprawia, że każdy dolar amerykański staje się mniej wartościowy, a każda uncja złota bardziej wartościowa.

Powstanie Nowoczesnej Teorii Monetarnej

Wszystko to wskazuje na szybkie przyjęcie nowoczesnej teorii monetarnej (MMT).

W skrócie, zwolennicy MMT twierdzą, że rządy, które emitują własną walutę, tak jak USA, mogą wydawać tyle, ile chcą, niezależnie od wysokości generowanych dochodów. A jeśli rządowe wydatki kończą się deficytem, może on po prostu wydrukować więcej pieniędzy, aby pokryć różnicę.

Czy nie to właśnie już robimy? W 2020 roku rząd federalny wydał w sumie 6,55 biliona dolarów, mimo że zebrał “tylko” 3,42 biliona dolarów – mniej więcej połowę tej kwoty – w postaci wpływów podatkowych.

Co więcej, wielkość podaży pieniądza M1 – która obejmuje najbardziej płynne i łatwo dostępne formy pieniądza – wzrosła w grudniu 2020 roku o bezprecedensowe 67% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

Jak wielokrotnie powtarzał Ray Dalio, miliarder, założyciel Bridgewater, największego na świecie funduszu hedgingowego, “gotówka to śmieć”.

Nasze ulubione sposoby na uzyskanie ekspozycji na złoto

Gdzie więc Dalio lokuje swoje pieniądze zamiast tego? Spojrzenie na raporty Bridgewater z trzeciego kwartału ujawnia duże pozycje w fizycznym złocie i spółkach wydobywających złoto. Z 11,6% udziałem w złocie, SPDR Gold Trust (GLD) jest drugą co do wielkości pozycją funduszu. Piątą co do wielkości pozycją, z 3,4%, jest iShares Gold Trust.

Wśród producentów złota w portfelu Dalio znajdują się Newmont (NEM), Yamana Gold (AUY) i Freeport-McMoRan (FCX).

Poza wymienionymi już papierami wartościowymi, lubimy również uzyskiwać ekspozycję na złoto i wydobywców metali szlachetnych poprzez spółki typu royalty.

Nasze dwie ulubione spółki, które działają w oparciu o model royalty i streaming, Franco-Nevada (FNV) i Wheaton Precious Metals (WPM), odnoszą imponujące sukcesy w osiąganiu lepszych wyników od spółek wydobywających złoto i metale szlachetne w wielu okresach czasu, na rynkach byka i niedźwiedzia.

Poniżej widać, że Franco Nevada znacznie przewyższało producentów złota w okresach, kiedy ceny aktywów rosły i spadały.

Wheaton również osiągał dobre wyniki w różnych okresach. W okresach jednorocznym, trzyletnim, pięcioletnim i dziesięcioletnim, Wheaton pokonał nie tylko złoto i srebro, ale także spółki wydobywcze i popularny VanEck Vectors Gold Miners ETF.

Te osiągnięcia zaowocowały tym, że spółki konsekwentnie przynoszą zyski akcjonariuszom. Na dzień 30 września, Wheaton posiadał niesamowite 1,2 mld USD zadeklarowane w dywidendach. Z kolei Franco ma za sobą 14 lat wzrostów dywidendy z rzędu, z 1,4 mld USD wypłaconymi od czasu pierwszej oferty publicznej w 2008 roku.

Obie spółki mają przedstawić raporty na początku marca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here