Naga Marketssąd, młotek, comparicW Chinach technologia blockchain jest coraz częściej wykorzystywana do rozstrzygania spraw sądowych. Informację podał 25 kwietnia lokalny serwis informacyjny Global Times.

Przemawiając na Forum dot. ochrony własności intelektualnej w Chinach, Zhang Wen, prezes Pekińskiego Sądu Internetowego – który został ustanowiony we wrześniu 2018 r. i od tego czasu przetworzył 14 904 spraw – powiedział, że sąd wykorzystuje technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) i blockchain, aby dokonać oceny poszczególnych spraw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Blockchain sędzią XXI w.

Zhang powiedział Global Times, że:

„Przy obecnym użyciu sztucznej inteligencji (AI) [w roli] asystenta do wydawania orzeczeń, priorytetem jest skuteczność nad dokładnością. Ludzki sędzia jest ostatecznie odpowiedzialny za sprawiedliwe orzeczenie. […] Ale zmierzamy w przyszłość, kiedy możemy zobaczyć sędziego [w postaci] AI siedzącego na podium.”

W grudniu ubiegłego roku sąd internetowy w Hangzhou we wschodnich Chinach zajmował się w ten sposób sprawą zwalczania piractwa w sieci. Wang Jiangqiao, sędzia sądu internetowego, powiedział, że skoro „blockchain gwarantuje, że danych nie można zmieniać […] wszystkie cyfrowe odciski palców przechowywane w sądowym systemie [opartym na] blockchainie […] mają skutek prawny”.

Z kolei we wrześniu ubiegłego roku chiński Sąd Najwyższy orzekł, że dowody potwierdzone technologią blockchain są wiążące w sporach prawnych. Sąd Najwyższy oświadczył, że „sądy internetowe uznają dane cyfrowe, które są przedstawiane jako dowody, jeśli odpowiednie strony gromadzą i przechowują te dane za pośrednictwem blockchaina z podpisami cyfrowymi, wiarygodnymi znacznikami czasu i weryfikacją wartości skrótu lub za pośrednictwem cyfrowej platformy depozytowej i mogą udowodnić [ich] autentyczność (…).”

Dubaj

Nowy system sądowy w Dubaju, którego zadaniem będzie nadzorowanie wszystkich sporów cywilnych i handlowych obejmujących transakcje finansowe, zarówno w kraju, jak i za granicą, ma też wykorzystać technologię blockchain.

Dubai International Financial Centre (DIFC) ogłosiło plan “utworzenia pierwszego na świecie sądu opartego na Blockchain” w ramach partnerstwa z rządową inicjatywą Smart Dubai. Idea ma zasadniczo zmienić kształt sądownictwa w przyszłości.

Osiągnięcie “przyszłości opartej na blockchainie” przyniesie “większą efektywność w całym ekosystemie prawnym” – oświadcza w oświadczeniu organ.

Oba podmioty utworzą wspólną grupę zadaniową, aby konkretnie rozwinąć sieć opartą na technologii Blockchain i inteligentnych kontraktach. Celem będzie weryfikacja orzeczeń sądowych i dzielenie się dokumentami w czasie rzeczywistym w celu skutecznego transgranicznego egzekwowania prawa. Poza początkowym krokiem inne “dalekosiężne korzyści” obejmują też usuwanie duplikatów dokumentów i usprawnianie szerszego procesu sądowego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here