Naga Markets


Franki szwajcarskie na tle flagiOd końca września klienci szwajcarskiego funduszu zarządzającego aktywami, GAM Holding AG, wycofali z niego 4,5 miliarda dolarów. Jak podaje Bloomerg powodem jest zawieszenie jednego z menedżerów wyższego stopnia, co odbiło się negatywnie na reputacji instytucji.


Kryzys szwajcarskiego funduszu spycha akcje na historyczne minima

Klienci wycofali ogromną ilości funduszy w przeciągu siedmiu tygodni (stan na 16 listopada), reagując na informację o zakończeniu współpracy z Alexem Friedmanem i wdrożeniem planów restrukturyzacyjnych. Dla funduszu z pewnością jest to spory cios, w szczególności, że jeszcze pod koniec września zarządzał około 146 miliardami franków.

Największy udział w odpływach kapitałowych, około 856 milionów dolarów, pochodzi z najpopularniejszej strategii instytucji, GAM Star PLC – Credit Opportunities. Główne szacunki mówią, że tylko w tym kwartale fundusz stracił 3,7 mld franków szwajcarskich. Jest to znacznie powyżej szacunku około 2 mld franków, napisał w nocie do inwestorów Daniel Regli, analityk firmy Mainfirst.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Pierwsze problemy funduszu pojawiły się już w lipcu, gdy spółka zawiesiła Tima Haywooda odpowiedzialnego za rynek obligacji, argumentując to naruszeniem wewnętrznych zasad. Decyzja spowodowała pierwszą falę odpływów kapitałowych i spadek kursu akcji.

Dynamiczna fala deprecjacji spowodowała najpierw, że cena pokonała minima z 2016 roku, będące jednocześnie historycznymi minimami notowań na szwajcarskiej giełdzie, a następnie znaczenie je pogłębiała. Obecnie za jedną akcję GAM płaci się niespełna 6 franków, a w 2015 roku były to jeszcze 22 franki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here