Naga MarketsBadanie przeprowadzone na niewielką skalę wśród kierowników finansowych wykazało, że 5% firm zamierza zainwestować w bitcoina (BTC) jako aktywo korporacyjne w tym roku, a kolejne 11% stwierdziło, że może to zrobić do 2024 roku. Badanie przeprowadzone przez Gartnera pojawia się w momencie, gdy Tesla zainwestowała 8%, czyli 1,5 miliarda dolarów ze swoich rezerw gotówkowych, w najstarszą kryptowalutę.

  • Zakup bitcoina przez Teslę spowodował, że coraz więcej firm zaczyna myśleć o podobnym ruchu
  • Inwestowanie nadwyżek kapitałowych w BTC w tym roku rozważa jednak garstka
  • Większość ankietowanych czeka jak rozwiną się trendy rynkowe oraz środowisko regulacyjne

Bitcoin vs. nadwyżki finansowe korporacji. Czy duże firmy zaczną inwestować w BTC?

77 respondentów, w tym 50 dyrektorów finansowych i innych członków kadry kierowniczej, wykazało bardzo zróżnicowane poglądy w zależności od branży, w której działa reprezentowana przez nich firma. Sektor technologiczny wykazał największe zainteresowanie bitcoinem, 50% respondentów z tej branży przewiduje posiadanie kryptowaluty w przyszłości, niezależnie od wielkości organizacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż większość ankietowanych (84%) stwierdziła, że ich główne obawy dotyczące inwestowania obracają się wokół ryzyka finansowego wynikającego z wysokiej zmienności kursu BTC, wydaje się również, że wielu z nich przyjmuje postawę wyczekującą i obserwuje rozwój sytuacji na rynku cyfrowych aktywów.

Ponad 70% stwierdziło, że czeka na ruchy ze strony innych korporacji oraz przedsiębiorstw w zakresie kryptowalut. Prawie taka sama liczba chce usłyszeć więcej od regulatorów na ten temat, aby pomóc im zrozumieć szanse i zagrożenia powiązane z posiadaniem cyfrowych aktywów.

Ważne jest, aby pamiętać, że jest to początkowe zjawisko w bardzo długiej historii aktywów korporacyjnych. Dyrektorzy ds. finansów, których zadaniem jest zapewnienie stabilności finansowej, nie są skłonni do dokonywania spekulacyjnych skoków na nieznane terytorium – zauważa szef działu badań Gartnera Alexander Bant.

Inne obawy dotyczyły niechęci zarządu do podejmowania ryzyka (39%), powolnego przyjmowania się waluty jako akceptowanej formy płatności lub wymiany (38%), braku zrozumienia (30%), ryzyka cybernetycznego (25%) oraz skomplikowanych zasad księgowania (18%).

Chociaż trudno jest wyciągnąć statystycznie istotne wnioski z tak małej próby to warto zauważyć, jak zwiększone inwestycje korporacyjne wpłynęłyby na bitcoina. W drugiej połowie 2020 roku, firmy spoza sektora finansowego i użyteczności publicznej w S&P Global posiadały około 2 biliony dolarów w rezerwach gotówkowych. Jest to obecnie ponad dwukrotność kapitalizacji rynkowej BTC. Nawet więc niewielka ilość tych środków mogłaby mocno wpłynąć na rynek najstarszej kryptowaluty.

Sam sektor technologiczny może mieć co najmniej 640 miliardów dolarów do zainwestowania – choć większość firm do tej pory przeznaczyła tylko niewielki procent swojego bilansu na inwestycję w BTC.

Firma ARK Invest zasugerowała wcześniej w tym miesiącu, że jeśli “wszystkie firmy z indeksu S&P 500 miałyby przeznaczyć 1% swoich środków pieniężnych” na kupno BTC cena aktywa wzrosłaby o około 40 tys. dol., do co najmniej 90 tys. dol. Jeśli inwestycje korporacyjne wzrosną do 10% rezerw gotówkowych, ARK twierdzi, że Bitcoin wzrośnie jeszcze mocniej, do 400 tys. dol.

Badanie reprezentuje wyraźny wzrost świadomości dyrektorów finansowych w korporacjach w porównaniu z podobnym sondażem Gartnera z 2018 r., w którym tylko 66% wiedziała o technologii blockchain.

MicroStrategy Inc, która zainwestowała duże sumy w bitcoina, ogłosiła we wtorek ofertę obligacji o wartości 600 milionów dolarów z zamiarem wykorzystania wpływów do nabycia dodatkowych bitcoinów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eur pln stooq | kursy funta | cena bitcoina | rynek kryptowalut | gpw biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here