Naga MarketsW 2020 r. na GPW przybyło 66 tys. rachunków maklerskich. KDPW podsumowuje rok
Prezes zarządu (KDPW), Maciej Trybuchowski

Miniony rok zmienił dotychczasowe spojrzenie na otaczający nas świat, który mierzy się ze skutkami globalnej pandemii wywołanej przez wirus COVID-19. – tak Krajowy Rejestr Depozytów rozpoczął swoje podsumowanie 2020 roku. W jednym momencie gospodarki i ludność musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, sytuacja dotknęła oczywiście także Grupę Kapitałową KDPW.

  • KDPW jako organizacja była przygotowana na sytuację kryzysową.
  • We wrześniu KDPW wprowadził nowe rozwiązania ułatwiające komunikację spółek giełdowych ze swoimi akcjonariuszami
  • Miniony rok to także przyjęcie nowej „Strategii Grupy Kapitałowej KDPW na lata 2020-2024″.

Pandemia koronawirusa ukształtowała sytuację rynkową w 2020 roku

Zdaniem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, pandemia zweryfikowała w praktyce system zachowania ciągłości działania w Grupie Kapitałowej, a także potwierdziła, że jako organizacja była ona przygotowana na sytuację kryzysową. 2020 rok nie był jedynie „czasem przetrwania”. Zgodnie z przyjętymi planami rozwojowymi, Grupa KDPW wdrożyła kilka istotnych dla rynku finansowego projektów.
Już na początku 2020 roku, w marcu, KDPW uzyskał europejską autoryzację zgodnie z unijnym rozporządzeniem CSDR. Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego była ważna dla podmiotów działających na polskim rynku kapitałowym, a przede wszystkim banków, domów maklerskich i emitentów, dla których Krajowy Depozyt jest kluczowym dostawcą usług w zakresie przechowywania i rozrachunku papierów wartościowych.
Z kolei maj 2020 r. przyniósł podjęcie decyzji przez European Securities and Markets Authority (ESMA), o rozszerzeniu rejestracji repozytorium transakcji KDPW o raportowanie transakcji zgodnie z wymogami rozporządzenia Securities Financing Transactions Regulation (SFTR). Dzięki temu wraz z wejściem w życie obowiązku raportowego 13 lipca KDPW udostępnił klientom usługę repozytorium transakcji SFTR.

KDPW usprawnia proces komunikacji spółek giełdowych z akcjonariuszami

Wrzesień był miesiącem, kiedy KDPW wprowadził nowe rozwiązania ułatwiające komunikację spółek giełdowych ze swoimi akcjonariuszami, wynikające z dostosowania do regulacji określonych w dyrektywie SRD II. Zakres zmian związanych z wdrożeniem nowych regulacji objął dwa obszary:
Pierwszy obszar dotyczył zawiadomienia o walnym zgromadzeniu oraz innych zdarzeniach korporacyjnych, co wiązało się ze zmianami w aplikacjach: WZ oraz eVoting.
Drugi z obszarów był natomiast nowością i dotyczył przekazywania spółce informacji o jej akcjonariuszach. Emitenci zyskali dzięki temu usługę opartą na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych.
W 2020 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wprowadził także zmiany w procesie kontroli pokrycia. Celem projektu było opracowanie nowych zasad dokonywania zawieszeń rozrachunku, co bardzo mocno wpłynęło na zwiększenie wolumenu i wartości rozrachowanych transakcji.
Miniony rok to także przyjęcie nowej „Strategii Grupy Kapitałowej KDPW na lata 2020-2024”, w której określono 4 komplementarne do siebie linie biznesowe, przeznaczone dla mocno zróżnicowanych grup klientów. Dostarczają one uczestnikom rynku finansowego zintegrowane usługi w łańcuchu sfery post-transakcyjnej dla różnych klas aktywów, w oparciu o innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Pandemia odegrała także pozytywną rolę

Pandemia koronawirusa, z którą niemal cały świat zmagał się w 2020 roku przyspieszyła cyfryzację gospodarki i tym samym wielu obszarów naszego życia. Doprowadziła także do radykalnych zmian postaw Polaków wobec oszczędzania. Wzrost zainteresowania oszczędzaniem może spowodować także większe zainteresowanie rynkiem kapitałowym, co obserwujemy już teraz. Widzimy to m.in. po wzroście liczby rachunków maklerskich. Według danych, jakie KDPW otrzymuje z banków i biur maklerskich, ich liczba w 2020 roku wzrosła o 66 tys. (ostatnie dane – na koniec listopada 2020 r.) – pisze KDPW.
Liczba rachunków papierów wartościowych w 2020 r. Źródło: KDPW

Plany KDPW na 2021 rok 

W rozpoczętym już 2021 roku, GK KDPW planuje wprowadzić kilka rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
  • Udostępnienie spółkom niepublicznym, których akcje zarejestrowane są w KDPW, oraz ich akcjonariuszom, możliwości pozyskania informacji o akcjonariuszach.
  • Planowana jest także automatyzacja procesu nadawania kodów ISIN, FISN i CFI. Będzie to możliwe za pomocą dedykowanej aplikacji internetowej.
  • Jednym z nowych projektów ma być również uruchomienie nowego portalu prezentacji danych statystycznych oraz ich sprzedaży, z uwzględnieniem możliwości pobierania danych do ich automatycznego przetwarzania.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest centralnym depozytem papierów wartościowych, instytucją odpowiedzialną za prowadzenie i nadzorowanie systemu rejestracji papierów wartościowych oraz systemu rozrachunku transakcji zawieranych w obrocie instrumentami finansowymi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here