Naga MarketsCC Autor: Michael Thels

27 czerwca Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że na liście ostrzeżeń publicznych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF) znalazły się trzy nowe podmioty, a wśród nich kontrowersyjny broker Vortex Assets.


„Łowcy frajerów” długi czas działali bezkarnie

O rzekomo nieuczciwej działalności brokera Vortex Assets po raz pierwszy informowaliśmy jeszcze w grudniu 2016 roku. Z relacji klientów wynikało, że przedsiębiorstwo bierze udział w nieetycznym procederze „naganiania na debiuty”, stosując agresywne strategie marketingowe podczas telefonicznych kontaktów z potencjalnymi klientami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Właśnie wtedy polskie media zaczęły rozpisywać się o „łowcach frajerów” – centrach telefonicznych (bardzo często rejestrowanych poza granicami kraju), które wyłudzały pieniądze od bardziej nieświadomych lub naiwnych konsumentów. Nagranie rozmowy z przedstawicielem Vortex Assets prezentowała między innymi społeczność Trading Jam Session:

Pod koniec lutego podmiot trafił nawet na listę ostrzeżeń hiszpańskiego regulatora w związku z brakiem odpowiednich licencji.

KNF przechodzi do ofensywy

Fragment strony Vortex Assets

W drugiej połowie kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że doszło do wprowadzenia zmian w zapisach ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które już obowiązują. Nowela istotnie zmodyfikowała reguły mówiące o wykonywaniu czynności powiązanych z usługami rynku maklerskiego, będąc wycelowana wyraźnie we wspomnianych wcześniej „telefonicznych naganiaczy”.

W oficjalnym oświadczeniu KNF czytamy: „Wprowadzenie nowych przepisów, które UKNF zgłosił w procesie legislacyjnym, ma na celu zaprzestanie prowadzenia działalności przez podmioty nienadzorowane, które poprzez bezpośrednie kontakty nakłaniały inwestorów do korzystania z usług maklerskich. Podmioty te często nie posiadały dostatecznej wiedzy i kompetencji w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, a przekazywane inwestorom informacje, które miały ich zachęcić do inwestowania, były nierzetelne lub wprowadzające w błąd.”

Vortex Assets na liście ostrzeżeń. Źródło: KNF

Czy pojawienie się Vortex Assets na liście ostrzeżeń jest efektem nowej polityki KNF? Bardzo wiele na to wskazuje. Polskojęzyczna strona brokera cały czas jednak funkcjonuje i umożliwia inwestorom zakładanie rachunków. Ciężko doszukiwać się też na niej jakichkolwiek informacji odnośnie posiadanych licencji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here