Naga Markets
Rafał Glinicki – trader, od 1995 roku w branży finansowej,  prezes firmy VSA Trader, partner loży dolnośląskiej Business Centre Club – prestiżowego klubu przedsiębiorców, którzy jako związek uczestniczy w najważniejszych sprawach społecznych i gospodarczych kraju, ekspert analizy technicznej, posiadający doświadczenie poparte wieloletnią praktyką w tradingu.

Volume Spread Analysis

Posiada precyzyjnie wypracowany proces decyzyjny łączący siłę struktur falowych, VSA z zaawansowaną geometrią rynku oraz strategię zarządzaniem pozycją.

Dwukrotny laureat pierwszej dziesiątki konkursu „World Top Investor”. Zainspirowany niegdyś historią Curtis’a M. Faith’a – ucznia Richard’a Dennis’a tworzy polską edycję projektu „Grupa Żółwi”. Projekt ma na celu tworzenie i rozwijanie wyselekcjonowanej grupy traderów posiadających jeden spójny i precyzyjnie dopracowany proces decyzyjny, na podstawie którego z powodzeniem będą inwestować pieniądze na największych rynkach świata.
——-
Pierwsza część wywiadu dostępna TUTAJ.
——

Jak wykorzystując metodologię VSA określić precyzyjnie początek i koniec trendu?

Jak wiemy, cena poruszają się dzięki prawie popytu i podaży. VSA daje możliwość podążania za profesjonalistami ponieważ zostawiają oni ślady po swojej obecności właśnie w postaci wolumenu. Dlatego też kiedy widzę, że dany walor jest akumulowany, to wiem, że już niebawem będę mógł się spodziewać zmiany trendu, analogicznie gdy dostrzegam dystrybucję podczas wzrostów.

Jak określić czy mamy do czynienia z impulsem czy z korektą?

Impulsem, nazwiemy ruch, który jest większy od wszystkich korekt poprzedniego ruchu. Będzie mu towarzyszysz zwiększający się wolumen tzn, że rynek zaczyna się rozpędzać. Korekta, jest ruchem przeciwnym do dotychczasowego impulsu, które będzie towarzyszyć zmniejszony wolumen, co świadczy o braku zaangażowania ze strony profesjonalistów.

Jakie sygnały VSA świadczą o manipulacji rynkiem i jak nie dać się zwieść?

Sygnały same w sobie nie świadczą o manipulacji rynkiem. VSA pokazuje, w którym miejscu pojawia się podaż i popyt oraz gdzie ich nie ma. Sygnały podpowiadają nam, której oznaki siły lub słabości one dotyczą. Manipulacja jest zupełnie innym zagadnieniem. W jaki sposób nie dać się zwieść? Dlatego dzięki VSA możemy zobaczyć kiedy dobre dane są wykorzystywane do sprzedaży danego waloru niedoświadczonym graczom. Trzeba skoncentrować się na wykresie oraz informacjach jakie z niego możemy oczytać, ponieważ wykres nigdy nas nie okłamie.

Jak wykorzystać połączone VSA i Fal Elliotta w procesie decyzyjnym?

Teoria fal Elliotta to bardzo obszerne pojęcie. Wiemy, że ile osób które ją studiowało, tyle różnych podejść i zdań. Wiele osób zapomina jednak, że sam Elliotta podkreślał istotę wolumenu, w kontekście rozliczania fal aby potwierdzić, że znajduję się w konkretnej strukturze falowej.

Jak wykorzystywać VSA do potwierdzania poziomów geometrycznych?

Geometrie to równie ważne pojęcie w tradingu. Niestety wielu już poległo podczas korzystania z nich, lub zrezygnowało ponieważ nie potrafili zrozumieć, dlaczego cena jednego razu zatrzymuje się na danym poziomie i rozpoczyna nowy impuls, innym razem odbija się tylko na chwilę, by następnie z hukiem rozjechać geometrię. Wiedza VSA pozwala mi określić, które poziomy geometryczne są istotne, a które nie.

Jaki jest najskuteczniejszy układ VSA, stosowany przez Pana?

Jednym z najsilniejszych sygnałów jest TEST po akumulacji, zapowiada on wzrost ceny.
Jeżeli mówimy o układach to mamy tutaj na myśli sekwencje VSA, jest ich kilkanaście. Sekwencja VSA to następujące po sobie kolejne oznaki siły lub słabości, które informują nas o intencjach rynku. Jest kilka naprawdę bardzo silnych sekwencji, które świetnie sprawdzają się na rynku. Moją ulubioną jest Supply Coming, No Demand oraz Upthrust, które świetnie wpisują się w stałe układy, z których korzystam.

Analiza “krok po kroku” metodą VSA:

Przykład 1: KGHM – dołek w 2008 podczas kryzysu

Październik 2008 roku, czy pamiętamy te czasy? Właśnie wtedy trwał wielki kryzys, którego skutki, możemy jeszcze wciąż oglądać. Panika na rynkach, awersja do ryzyka, to pojęcia, które najczęściej znajdowały zastosowanie przez inwestorów. Wtedy właśnie rynki akcji spadały, można by właściwie powiedzieć, że nurkowały. Zwróćmy uwagę, że KGHM był już od dłuższego czasu w trendzie spadkowym. Przyjrzyjmy się rysunkowi nr 1, na którym widać, jeden z najsilniejszych sygnałów siły – Bag Holding. Inwestorzy panicznie wyprzedają kurs spółki, który sięga historycznych minimów, co powoduje tak wysoki wolumen, przy małym spreadzie świecy? Aktywność profesjonalistów, którzy wykupują ten walor absorbując całą podaż jaka jest w tej chwili na rynku.

Rys.1 Wykres KGHM, BAG HOLDING

Rynek po tym barze, jeszcze odrobinę spadł, w tym miejscu na rysunku 2 widzimy, że wolumen jest już znacznie mniejszy – brak jest chęci do dalszych spadków. Cena jednak zamyka się dość nisko. Klarowność obrazu rynku, czyli siły jaka pojawiła się, dostrzegamy na kolejnym barze, który jest barem wzrostowym, o dużym wolumenie, zamykającym się wysoko. Rynek, wcale nie jest już taki słaby, nim jednak rozpoczną się wzrosty, potrzebne są testy.

Rys.2 Wykres KGHM, STOPPING VOLUME

Po pojawieniu się Stopping Volume cena znów zaczyna spadać. Jest to zamierzone zachowanie profesjonalistów – zwróćmy uwagę (rys.3), że kolejne 3 bary spadkowe, są na coraz mniejszym wolumenie (TradeGuider pokazuje je jako różowy wolumen), co świadczy o braku podaży. Ostatecznie, na ostatnim barze, pojawia się sygnał No Supply, czyli brak podaży, a rynek w pozytywny sposób odpowiada na tą oznakę siły, na następnym barze, gdzie widzimy up bar na zwiększonym wolumenie, zamykający się wysoko.

Rys.3 Wykres KGHM, NO SUPPLY

Jaki był rezultat tej akcji profesjonalistów w dołku? Cena nigdy nie osiągnęła tak niskiego poziomu ponownie, a od tego czasu obserwowaliśmy już tylko wzrosty na spółce KGHM.

Rys. 4 Wykres KGHM, dalsze wzrosty

Przykład 2: Kontrakt 6EM4 – 8 maja – przemowa Draghiego (szczyt na EUR/USD)

Cena kontrakt 6E(Eur/Usd na Forex), od bardzo długiego czasu, poruszała się w trendzie wzrostowym. Inwestorzy widząc takie zachowanie, co raz chętniej przyłączają się kupując wspomniany kontrakty, ponieważ rysowane są coraz wyższe szczyty. Zwróćmy, uwagę, że na rysunku 1 program TradeGuider, pokazuje kolejne oznaki słabości min. Supply Coming, czyli nadciągającą podaż. Na tych barach profesjonaliści, realizują swoje zyski, natomiast inni inwestorzy ciągle kupują. 8 maja to ważny dzień, w kontekście danych makroekonomicznych, ponieważ zostanie podana decyzja w sprawię stóp procentowych, a także nastąpi konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego (ECB). W kontekście tych wydarzeń, inwestorzy również, jeszcze przed podaniem danych starają się przyłączyć do ruchu.

Rys 1. Wykres kontraktu 6EM4, SUPPLY COMING IN

W trakcie przemowy pana Draghie’go następuje bardzo interesująca sytuacja (rys.2), ponieważ cena zaczyna być podbijana do góry. Kolejni inwestorzy przyłączają się do tego wzrostu w obawie przed przegapieniem świetnej okazji do zarobku. Wolumen na tych barach jest wysoki, dostrzegamy kolejne oznaki słabości. Osoba, która rozumie VSA zdaje sobie sprawę, że te bary mają bardzo wymowne znaczenie.

Rys.2 Wykres kontraktu 6EM4, SUPPLY COMING IN

O godzinie 15 jest już jasne, że nie będziemy mieli wyższych szczytów w najbliższym czasie. Olbrzymia podaż ukazała swoje oblicze, a bar zamyka się bardzo nisko z ultra wysokim wolumenem (rys.3). To co się właśnie stało, to zamknięcie wszystkich inwestorów po złej stronie rynku.

Rys.3 Wykres kontraktu 6EM4, TRAP UP MOVE

Efektem całej tej sytuacji, były dalsze spadki notowań euro, które obserwowaliśmy, przez cały maj oraz również na początku czerwca (rys.4). Wszystkie informacje, potrzebne nam do scharakteryzowania tego zachowania, znajdowały się na wykresie. Należy czytać wykres, nie skupiać się na innych informacjach, ponieważ wykres nigdy nie kłamie.

Rys. 4 Wykres 6EM4, dalsze spadki

Dziękuję za rozmowę oraz pokazanie przykładów zastosowania VSA.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 8 sierpień 2014 – przegląd sygnałów D1 i W1
Następny artykułWspółpracuj z Comparic! To Ciebie szukamy!
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here