Naga MarketsNadchodzą burzliwe dni dla Volkswagena. Jeszcze niedawno informowaliśmy o fakcie zdobycia przez niemiecką markę tytułu największego producenta aut na świecie. Dziś na horyzoncie pojawiły się nowe problemy dla spółki. Czy Volkswagen przetrzyma zbliżającą się burzę?


O zasadności tego stwierdzenia można się przekonać spoglądając na dzisiejszy wykres akcji giganta. Dziś na parkiecie we Frankfurcie papiery VW były panicznie wyprzedawane po tym, jak w niedzielę producent przyznał się do fałszowania wyników testów zanieczyszczenia powietrza. Spółka posiadająca takie marki jak Volkswagen, Audi czy chociażby luksusowe Lamborghini miała dopuszczać się tego procederu od 2008 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Miesięczny wykres VW na niemieckiej Xetrze. W piątek akcje giganta kosztowały ponad 160 EUR.
Miesięczny wykres VW na niemieckiej Xetrze. W piątek akcje giganta kosztowały ponad 160 EUR.

Prezes firmy, Martin Winterkorn już w niedzielę wydał oświadczenie w którym głęboko ubolewa nad tym pogwałceniem zaufania klientów do marki i zapewnia, że w tej sprawie prowadzone jest już zewnętrzne śledztwo zlecone przez Volskwagena. Od wczoraj nie można również w Stanach zakupić modeli które były obiektem oszustwa. Wśród nich znalazły się takie modele jak VW Polo, VW Jetta czy choćby lubiane przez Amerykanów Audi A3. Wszystkie wymienione posiadały jednostki napędowe diesla, które kampania reklamowa Volkswagena w Stanach nazwała clean diesel.

[pullquote]Wykorzystaj dzisiejsze spadki na akcjach VW i graj z TopOption [/pullquote]Jednak to nie kwestie ekologii doprowadziły bezpośrednio do tak spektakularnego osunięcia się ceny akcji VW. Amerykanie wyliczają, że spółka mogła sprzedać niemal pół miliona sztuk samochodów, które zgodnie z prawem federalnym nigdy nie powinny znaleźć się na amerykańskich drogach. W tym momencie mówi się o odszkodowaniu sięgającym nawet 18 mld USD a prawdopodobnie jest to zaledwie początek kłopotów VW. Komisja Europejska komentując sprawę stwierdziła, że traktuje takie oszustwo “bardzo poważnie” i jest w stałym kontakcie z przedstawicielami firmy oraz amerykańskich regulatorów w celu monitorowania sprawy. W całym roku 2014 zysk netto spółki wyniósł jedynie 12,3 mld USD.

Podgląd na wskaźniki techniczne. |źródło: www.investing.com
Podgląd na wskaźniki techniczne. |źródło: www.investing.com

To nie pierwszy problem gigantów motoryzacji na amerykańskim rynku. Niedawno przecież dowiedzieliśmy się o gigantycznej karze dla General Motors. W przypadku Volkswagena, silniki diesla i niemiecka precyzja były fundamentami w próbie podboju Stanów Zjednoczonych, dziś analitycy prześcigają się w publikacjach nowych rekomendacji z których większość odradza kupno (z oczywistych powodów), jednak wciąż zaleca cierpliwe trzymanie zakupionych akcji. Volkswagen z całą pewnością ma przed sobą sporo pracy, ponieważ najświeższa afera nie jest jedynie przejściowymi problemami z sprzedażą lecz wpływa na długoterminowe postrzeganie całej marki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here