Naga MarketsUnia Europejska nie posiada szczegółowych przepisów regulujących rynek kryptowalut, gdyż był to sektor do tej pory lekceważony przez ustawodawców, co związane jest m.in. z tym, że zdecydowana większość cyfrowych aktywów wyceniana i wymieniana jest za USD a jedynie niewielka część jest przeliczana na euro, przez co większość decydentów uważała tę kwestię za marginalną. Jednak ostatnie wypowiedzi kluczowych europejskich decydentów wskazują na to, że sytuacja ta ulegnie zmianie.


Nowe wyzwania Komisji Europejskiej zw. z walutami cyfrowymi

Nominowany na stanowisko komisarza ds. euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis zapowiedział, iż zaproponuje nowe zasady dotyczące uregulowania kryptowalut takich jak Libra – waluta cyfrowa, którą chce wypuścić Facebook wraz członkami utworzonego przez siebie konsorcjum.

„Europa potrzebuje nowego podejścia do aktywów krypto takich jak Libra. Mam zamiar przedstawić propozycję przepisów w tym zakresie.”

Dombrovskis pełnił funkcję komisarza ds. euro i dialogu społecznego przez ostatnie pięć lat i ponownie obejmie to stanowisko w nowej kadencji. Jego zdaniem, w zakresie regulacji dotyczących walut wirtualnych, Unia Europejska powinna skupić się na stawieniu czoła takim problemom jak „nieuczciwa konkurencja, cyberbezpieczeństwo oraz zagrożenia stabilności finansowej.”

To, że Unia Europejska potrzebuje wspólnego zestawu reguł dla wirtualnych walut, stwierdził niedawno francuski minister finansów Bruno Le Maire, także w ramach przeciwdziałania ryzyku stwarzanemu jego zdaniem przez Librę.

“Libra może stanowić zagrożenie dla konsumentów, stabilności finansowej, a nawet suwerenności państw europejskich” – stwierdził Le Maire na spotkaniu ministrów finansów UE w Helsinkach.

Apelował on także o zablokowanie Libry w Europie i stworzenie „wspólnych ram” dla walut cyfrowych na poziomie całej Unii. Faktem jest, że wirtualne waluty w dużej mierze wciąż pozostają nieuregulowane i nie zdołano jeszcze uzgodnić czy traktować je jako papiery wartościowe, usługi płatnicze czy też waluty same w sobie.

Z ust francuskiego ministra finansów padła także propozycja, by UE wprowadziła własną “cyfrową walutę publiczną”, która mogłaby stanowić wyzwanie dla Libry.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here