whitebit
vitalik Buterin
Vitalik Buterin, twórca Ethereum

Vitalik Buterin z Ethereum wskazywał na coraz większe znaczenie bezpieczeństwa w kontekście Web3, szczególnie w obliczu narastającego zagrożenia w postaci szerzącego się deepfake. W ostatnim komentarzu z 9 lutego br. przywołał on incydent, w którym pewna firma straciła aż 25 milionów dolarów, gdy jeden z jej pracowników finansowych padł ofiarą przekonującego deepfake’u, co doprowadziło do oszustwa.

Vitalik Buterin ostrzega przed deepfake

Współzałożyciel Ethereum wskazał, że kluczowym elementem weryfikacji tożsamości jest zadawanie spersonalizowanych “pytań zabezpieczających”, które opierają się na wspólnych doświadczeniach i są trudne do odgadnięcia dla potencjalnego oszusta.Ludzie często rezygnują z praktyk bezpieczeństwa, jeśli są nudne i monotonne, dlatego warto sprawić, by pytania dotyczące bezpieczeństwa były interesujące” – zasugerował Vitalik Buterin. Ponadto, uwierzytelnianie osób wyłącznie na podstawie ich obrazu lub dźwięku jest niebezpieczne, ponieważ deepfake’ami można manipulować w dość wiarygodny sposób.

Faktem jest, że od 2024 roku strumień audio lub wideo danej osoby nie będzie już bezpiecznym sposobem potwierdzania tożsamości” – podkreślił współzałożyciel ETH. 

W celu zwiększenia skuteczności procesu uwierzytelniania, pytania zabezpieczające można połączyć z innymi technikami, takimi jak wcześniej uzgodnione słowa, wielokanałowe potwierdzanie informacji oraz zabezpieczenia przed atakami typu “man-in-the-middle”. 

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
W obliczu narastającego zagrożenia deepfake’ami, wykorzystanie pytań zabezpieczających w procesie uwierzytelniania staje się niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w erze Web3.

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum etc.). Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.