Naga Markets

vitalik ButerinVitalik Buterin miał w głowie plan zbudowania potencjalnie lepszej wersji czołowej kryptowaluty odkąd zaczął się nią interesować. Pisał on wówczas artykuły dla Bitcoin Magazine. Pod koniec 2013 r. nakreślił swoje pierwsze wizje blockchaina ze wbudowanym językiem programowania oraz platformą dla zdecentralizowanych aplikacji. Tak też zrodził się pomysł stworzenia Ethereum, oficjalnie ogłoszony na Bitcointalk około 9 lat temu – 23 stycznia 2014 r. 

Vitalik Buterin ogłosił plany dot. stworzenia Ethereum 9 lat temu

W poniedziałek druga co do wielkości kryptowaluta obchodziła swoją 9 rocznicę dot. publicznego ogłoszenia koncepcji jej stworzenia. 23 stycznia 2014 r. Vitalik Buterin opowiedział o niej po raz pierwszy podczas Bitcointalk. 

Od tamtego czasu minęło już 9 lat. Ethereum to projekt, który mocno ewoluował. Jego historia ma swoje wzloty i upadki – po ataku hakerskim na The DAO przeszedł on bowiem hard forka – pierwotna wersja jego blockchaina to Ethereum Classic. 

Kryptowaluta opracowana m.in. przez Vitalika Buterina zmagała się również z problemami dot. skalowalności. W ubiegłym r. projekt ten przeszedł jedną z największych aktualizacji, w wyniku której porzucił mechanizm osiągania konsensusu Proof of Work (PoW) na rzecz Proof of Stake (PoS)

Dziś kapitalizacja rynkowa Ethera przekracza 200 mld dol. W ciągu ostatnich lat Ethereum przeszło zarówno wiele zmian w swoim ekosystemie, jak i poczyniło ogromny progres pod względem cenowym. Obecnie za jedną monetę ETH trzeba zapłacić ponad 1,6 tys. dol. Choć jest to poziom daleki od ATH z listopada 2021 r. w wysokości 4,8 tys. dol., kryptowaluta ta doznała w ostatnim czasie ponad 30% wzrostu wartości z okolic 1,2 tys. dol. do obecnych poziomów. 

Capital.com

Zakwestionowanie ideologii maksymalizmu BTC

Niewątpliwie Ethereum jest jednym z najbliższych konkurentów Bitcoina, choć zdaniem niektórych członków społeczności wirtualnych walut te dwa projekty nie powinny być swoimi przeciwnikami, ze względu na zróżnicowane cele, jakim służą. 

Ethereum to niewątpliwie “dom” dla zdecentralizowanych aplikacji. W 2014 r. Vitalik Buterin przedstawił ów projekt, jako “modułowy, stanowy, kompletny system skryptowy Turinga połączony z blockchainem i opracowany zgodnie z filozofią prostoty, uniwersalnej dostępności i uogólnienia”. 

AVA Trade

Uruchomienie Ethereum było niczym rzucenie wyzwania dla maksymalistów Bitcoina – osób, które nie uznają innych kryptowalut. Dzielą się oni na tych, którzy chcą ulepszać czołową wirtualną walutę oraz ludzi, dla których główne znaczenie ma dominacja BTC – często przejawiają oni wrogość w stosunku do innych projektów. 

Oprócz Vitalika Buterina głównymi współtwórcami ETH byli również: Gavin Wood, Charles Hoskinson i Jeffrey Wilcke. Do grona znanych osób pomagających przy tym projekcie należą także: Anthony Di Iorio, Mihai Alisie, Joseph Lubin i Stephan Tual.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs EUR/USD porusza się tuż poniżej granicy 1,09. Gra na słowa
Następny artykułDolar znów budzi nadzieję. Czy podąży schematem z Wall Street? Świat walut Marka Rogalskiego
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.