Naga MarketsLogo EthereumWszyscy z pewnością doskonale pamiętają, gdy pod koniec 2017 r. średni koszt transakcji przy wykorzystaniu sieci Bitcoin wynosił ponad 50 dolarów. Było to spowodowane m.in. znacznym wzrostem ilości tychże płatności co w konsekwencji doprowadziło także do symbolicznego “zapchania sieci” i znacznego wydłużenia czasu przetwarzania transakcji w BTC. Jak się okazuje, wkrótce podobne problemy mogą spotkać również sieć Ethereum.


Koszty transakcyjne w sieci ETH mogą niebezpiecznie wzrosnąć

Już w ubiegłym tygodniu Vitalik Buterin wyraził swoje obawy dotyczące skalowania sieci ETH. Współzałożyciel Ethereum zauważa, że koszty przetwarzania transakcji przeprowadzanych w cyfrowym tokenie Ether na bazowym blockchainie mogą stać się zbyt drogie dla niektórych użytkowników.

Przyznał on także, że wraz ze wzrostem wykorzystania, koszty transakcji mogą również podążyć w tym samym kierunku, co w konsekwencji może sprawić, że potencjalni użytkownicy korporacyjni zniechęcą się do wykorzystywania Ethereum.

Zobacz także: Fundacja Ethereum przeznacza na rozwój sieci ponad 2 mln USD

Po raz ostatni problemy z siecią ETH pojawiły się prawie dwa lata temu, kiedy pojawiła się cyfrowa gra CryptoKitties. Spore obciążenie sieci spowodowane było także poprzez wzrost popularności ICO, które w zdecydowanej większości przypadków pozyskiwało kapitał w BTC i właśnie ETH. Dość szybko okazało się jednak, że wiele z tych projektów było zwykłymi oszustwami, przez co i popularność ICO znacząco spadła. W chwili obecnej, sporym obciążeniem sieci jest natomiast Tether.

Tether winny problemów ETH?

Wykorzystanie Tethera rośnie wraz z emisją większej ilości monet. Według Coinpaprika.com kapitalizacja rynkowa monety przekroczyła ostatnio 4 miliardy dolarów, w porównaniu do 2,7 miliarda dolarów rok temu. John Griffin, profesor finansów na University of Texas w Austin szacuje, że co najmniej 40% wszystkich Tether działa w sieci Ethereum.

Ethereum było reklamowane przez entuzjastów, gdy został stworzony jako lepszy Bitcoin – ten z dodatkowymi funkcjami, które pozwoliłyby ludziom zautomatyzować zadania, a nawet założyć tak zwane autonomiczne korporacje, które działają same za pośrednictwem oprogramowania. Według DappRadar.com większość najbardziej popularnych tzw. dapps – aplikacji zaprojektowanych dla takich sieci – działa obecnie jednak na konkurencyjnych blockchainach.

Jeff Dorman, dyrektor ds. inwestycji w Arca uważa, że niektórzy programiści trzymają się teraz z dala od Ethereum, czekając, aż dostosuje swoją technologię w celu zwiększenia przepustowości sieci:

– Największą konsekwencją jest to, że deweloperzy mogą być zachęcani do czekania na to przejście, zanim w pełni zobowiążą się do budowania na bazie Ethereum. Tether nie pomaga.

Tymczasem, Vitalik Buterin przyznał w mailu do redakcji Bloomberga, że blockchain Ethereum jest “prawie pełny od lat”. Dodał on także, że nadal dobrze jest rozwijać aplikacje, ale wszystko, co istotne, powinno być rozwijane z myślą o technikach skalowalności, tak aby mogło przetrwać wyższe opłaty transakcyjne, które przychodziłyby wraz z dalszym wzrostem popytu na Ethereum. W dłuższej perspektywie czasowej, sharding Ethereum 2.0 oczywiście rozwiąże te problemy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKursy walut NBP: wtorek, 27 sierpnia. Euro, dolar i frank tracą do złotego, kurs funta w górę
Następny artykułWirtualna Polska z 8 mln zł zysku netto w II kw. 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here